Перейти до основного вмісту

Топ засобів для догляду за зубами відповідно до віку: від перших зубиків до дорослого віку

20.05.2024

Petra Vachousek

Читання на 6 хвилин

Чи дійсно ви робите все для того, щоб у вас і ваших дітей були зуби «як з обкладинки» й щоб уникнути страждань у стоматологічному кріслі? Ми підготували для вас правила догляду за зубами від першого прорізаного зуба до дорослих зубів.

Незалежно від віку, догляд за зубами має одну головну спільну мету — видалення мікробного покриття, так званого нальоту, з поверхні зуба за допомогою волокон зубної щітки. На думку стоматологів, добре очищений зуб просто не може захворіти. З іншого боку, догляд за ротовою порожниною має певну специфіку залежно від віку. Як доглядати за дитячими зубами, а також як подбати про свої власні, щоб вони завжди були здоровими? Про це ми запитали безпосередньо у стоматологів.

Щоденне чищення починається з моменту появи першого зубика

Для немовлят, малюків і навіть дошкільнят повну відповідальність за гарне чищення зубів несуть їхні батьки. У деяких немовлят перші зубки з’являються вже в чотири місяці. «Тому бажано регулярно заглядати в ротик до малюка, і з моменту появи першого зуба батькам варто починати їх регулярно чистити», — каже стоматологиня Нікола Целеринова (Nikola Celerýnová) з клініки Usmile.

Для чищення перших зубиків рекомендується вибирати передусім монопучкові зубні щітки або м'які зубні щітки. Чистити зуби малюка слід уранці й увечері після їжі, або (бажано) вже після вечірнього молочка. «Будь-який цукор, відповідно і цукор у штучному молоці, сприяє появі карієсу, оскільки він є їжею для карієсогенних бактерій», — пояснює стоматолог Томаш Забойнік (Tomáš Zábojník) із клініки Bulovka Dental Clinic.

Остерігайтеся цукру

Цукор прискорює появу карієсу, оскільки є їжею для бактерій. Тому бажано давати дітям чай без цукру або воду, а в їжі віддавати перевагу фруктовим пюре й паличкам (рисовим, кукурудзяним) без додавання цукру. 

За словами лікарів, використовувати зубну пасту для чищення перших зубів не потрібно. Однак якщо вам здається, що дитині смакує паста й завдяки їй буде легше почистити зуби, звісно, використовуйте її в невеликих кількостях. Але при цьому обов’язково вибирайте зубну пасту для дітей віком від 0 до 6 років.

Аксесуари для найменших

Як доглядати за зубами малюків і дошкільнят

Приблизно з трьох років для догляду за зубами свого малюка слід почати використовувати міжзубні щітки або зубну нитку. Маленькій дитині найлегше буде чистити міжзубні проміжки за допомогою зубочистки із зубною ниткою. При цьому не потрібно використовувати її між усіма зубами, що вже виросли. Достатньо один раз на день очистити міжзубні проміжки в місцях дотику корінних зубів. 

На думку стоматологів, однією з найпоширеніших причин псування зубів у маленьких дітей є погано очищені міжзубні проміжки, або ж узагалі нехтування чищенням зубів з боку батьків. Якщо ваші діти не допомагають вам із чищенням зубів, не дозвольте їм відбити у вас бажання — чистьте зуби регулярно, навіть ціною того, що ваші діти «пручатимуться». «Це набагато краще, ніж лікувати карієс під загальним наркозом, що є як фінансово, так і психологічно витратно для батьків», — попереджає стоматолог Томаш Забойнік. 

За його словами, дітей потрібно змалку привчати до регулярного чищення зубів, сформувавши звичку, яка залишиться з ними до дорослого віку. Тому приблизно в шість років слід уперше відвести своїх дітей до стоматолога-гігієніста, який покаже їм, як слід доглядати за зубами. Дітям у цьому віці, а також старшим дітям, віком близько восьми років, можна частково довірити відповідальність за чищення зубів, щоб вони привчалися до самостійності. Однак за вами, як батьками, залишається щоденна перевірка стану зубів і насамперед їхнє ретельне чищення. 

Що потрібно дітям від трьох до шести років для чищення зубів

Діти старшого шкільного віку вже самостійно доглядають за своїми зубами

У віці близько десяти років і старше не варто продовжувати чистити зуби своїм дітям, але однозначно гарною ідеєю буде й надалі регулярно перевіряти стан їхніх зубів. Якщо вони носять брекети, необхідно ще суворіше дотримуватися гігієни зубів і ретельно чистити зуби після кожного прийому їжі. 

Бажано двічі на рік записувати дітей на профілактичний огляд до стоматолога. У дорослому віці достатньо проводити профілактичний огляд раз на рік. Хоча б раз на рік робіть професійне чищення зубів. 

Що може знадобитися вашим дітям для чищення зубів

Які підводні камені пов'язані з доглядом за зубами в дорослому віці

Якщо ви вже давно не підліток, пам'ятайте, що процедури в стоматолога — справа не з дешевих. Краще інвестувати більше часу й зусиль у профілактику. Тому не варто недооцінювати регулярні візити до стоматолога-гігієніста, який, окрім ретельного видалення зубного каменю, покаже на моделі зубів, як їх правильно чистити. 

«Різним пацієнтам можуть підходити різні методики чищення, хоча мета залишається єдиною — видалити зубний наліт. Для цього можна використовувати ручні або електричні щітки. Усе залежить від того, що вам більше підходить», — пояснює стоматологиня Нікола Целеринова, додаючи, що якість очищення можна перевірити за допомогою так званого індикатора зубного нальоту, який кольором позначає старий наліт і свіже недостатнє очищення.

Щодо зубних паст, то, як і для дітей, це скоріше засіб, який робить чищення простішим або приємнішим. «Якщо ваші зуби схильні до появи карієсу, я б порекомендувала зубні пасти на основі кальцію, а для чутливих ясен — пасти для чутливих зубів», — додає стоматологиня.

За її словами, прихованою загрозою для гігієни зубів дорослих (і не тільки) є, зокрема, солодкі напої, що містять купу цукру. «Бактерії в зубному нальоті перетворюють цей цукор на кислоти, які знижують рівень рН у ротовій порожнині, внаслідок чого відбувається демінералізація (декальцифікація) зубів», — пояснює лікарка. Виною цьому також може бути надмірне вживання продуктів із фруктовими кислотами, а також будь-яких солодощів.

Друзі дорослих для чищення зубів

Тепер ви знаєте, як правильно доглядати за зубами своїх дітей і яких помилок уникати, дбаючи про свої власні? Профілактичний догляд вдома є, безумовно, найголовнішим елементом гігієни, тому його не слід недооцінювати.