Перейти до основного вмісту

Гінеколог: Як не зіпсувати собі літо й уникнути мікозів та запалень

01.08.2023

Jana Potuznik

Читання на 5 хвилин

Літо – це не лише спека та піт, але й постійно мокрі купальники. А на додачу – і довгі походи, і ночівлі в наметі, і більш-менш романтичний секс на пляжі. Без душу… Як усе це впливає на наші інтимні органи та як ми можемо доглядати за ними на всі сто, хоч би де проводили літо? Ми запитали про це гінекологиню, докторку медичних наук Камілу Жижкову ( Kamila Žižková ).

Неприємності, які вам не потрібні

Жіночі інтимні частини тіла буквально страждають від літньої спеки та вологості, це загальновідомий факт. Але з якими проблемами ви можете зіткнутися? «Найчастіше саме ці умови є причиною розвитку вагінального мікозу. Однак можуть виникати й інші запалення. При порушенні вагінальної мікрофлори також може виникнути бактеріальний вагіноз. Та й інфекції сечовивідних шляхів не є винятком», – розповідає д-ка мед. наук Каміла Жижкова, псевдонім в інстаграмі @moje_gynpor!

Базова інтимна гігієна під час подорожей

Як можна розпізнати мікоз?

З’являються виділення (з неприємним запахом), свербіж і печіння в інтимних місцях. А іноді це супроводжується вищезгаданим запаленням сечовивідних шляхів. Як ці проблеми виникають?

Перша річ – ми не замислюємося про інтимну гігієну біля води або під час занять спортом. Проблема запалення сечовивідних шляхів – це питний режим. І нікому з нас не йде на користь тривале перебування в мокрому купальнику або спітнілому одязі. У промежині розмножуються дріжджі та бактерії, оскільки вона сохне найповільніше й водночас зберігає найбільше тепла.

 «Часто також забувають замочувати купальники в чистій воді й узагалі прати їх. А найбільш ризикованим є купання в стоячих водоймах, які не призначені для купання або не обслуговуються та не контролюються санітарними службами», – додає гінекологиня. 

Самолікування чи гінеколог?

Навіть якщо ви клятвенно обіцяєте дбати про свою інтимну гігієну, варто взяти з собою у відпустку аптечні засоби першої допомоги при гінекологічних проблемах. Якщо йдеться про лікування мікозів, то зазвичай вам достатньо мати в одній коробці комбінацію вагінальних свічок (для вас персонально) і крему (використовується як вами, так і вашим партнером), тоді у вас є всі шанси вилікуватися без допомоги лікаря. 

«Але тут діє правило: дотримуватися зазначеного терміну лікування, бо запалення може незабаром повернутися. Під час лікування також слід підвищити ретельність гігієни й уникати надмірного споживання цукру та алкоголю, особливо ферментованих напоїв», – каже Каміла Жижкова, додаючи, що якщо проблеми повертаються або тривають більше 5-7 днів, тоді вже час звернутися до лікаря. 

Обов’язково візьміть із собою засоби першої допомоги, якщо ви страждаєте від інфекцій сечовивідних шляхів. Хоча б урологічні чаї чи брусницю, також чудово підійде красоля або засоби, що містять так звану D-манозу. Спеціальні гелі для інтимної гігієни повинні бути обов’язковим елементом догляду (достатньо міні-версії в дорожній косметичці), так само як і додавання пробіотиків для зміцнення вагінальної мікрофлори.

Превентивно додайте у свою аптечку на літо

Секс на пляжі? Тільки на ріняковому!

Ви мрієте про літній секс на пляжі, навіть якщо це пляж біля піщаного кар’єру за найближчим пагорбом? «Можу порекомендувати лише скелястий пляж! Пісок – усюдисуща пролаза, і якщо він потрапляє в піхву, обидва партнери можуть подразнити свої геніталії. Те ж саме стосується сексу в морі: навіть якщо морська вода корисна, вона може спричинити неприємні відчуття. Сіль сушить не тільки шкіру, але й слизові оболонки. Пектиме не лише в очах, а й у піхві», – попереджає гінекологиня про зворотний бік літньої романтики. 

Завзяті велосипедисти, увага!

Ваші інтимні місця також можуть отримати цікаві враження від велоподорожей. Спеціальні анатомічні м’які штани – це самозрозуміло. А якщо ви не звикли до далеких відстаней, привчайте своє тіло до сидіння на незручному сідлі поступово, бо подразнення геніталій від велосипедного сідла може дійсно призвести до серйозного болю.

«А оскільки не лише під час їзди на велосипеді, але й під час занять спортом узагалі, інтимні частини тіла є ідеальним місцем для утворення вологих попрілостей, бажано використовувати інтимний дезодорант або дитячу присипку й пудру», – рекомендує Каміла Жижкова.  

У наметі – щонайменше з пляшкою води

І якщо ви збираєтеся в похід за межі цивілізації, у кемпінг або ночувати просто неба, завжди беріть із собою чисту воду. Є місця, де дійсно неможливо знайти душ. «Я рекомендую носити з собою принаймні пляшку чистої води й мити геніталії хоча б раз на день. Міняти нижню білизну. І використовувати одноразові вологі серветки для інтимної гігієни, які призначені для протирання саме цих частин тіла», – додає лікарка. 

То як, тепер ви вже краще знаєтеся на правилах інтимної гігієни влітку? Сподіваємося, ми відповіли на всі ваші запитання, тож насолоджуйтеся літом без жодних ускладнень зі здоров’ям.