Перейти до основного вмісту

Короткий урок хімії: які активні речовини в косметиці можна поєднувати, а які точно не варто?

27.04.2023

Iva Davies

Читання на 4 хвилини

Ви придбали сироватки, тоніки й креми для догляду? Вам подобаються їхній аромат і текстура, й ви знаєте, коли їх використовувати? Так? Вітаємо! Але зараз ми трохи заплутаємо вас. Не всі засоби або інгредієнти в них можна використовувати разом.

За останні кілька років косметичні процедури еволюціонували від тріо «зняти макіяж, тонізувати, нанести крем» до «зняти макіяж, інші 15 кроків, нанести крем». Окрім зволожувальних кремів, обов'язково перевіряйте склад косметики й присутню в ній кількість активних речовин, як-от ретинол, вітамін С або гліколева кислота.

Чи доводилося вам прокидатися з почервонілим обличчям? Причиною подразнення може бути саме неправильне поєднання активних компонентів. Тому прочитайте, які активні речовини в косметиці не можна змішувати, а які «дружать» між собою. Ласкаво просимо на урок маленьких хіміків. 

Хімічні ексфоліанти (AHA/BHA-кислоти) й ретинол

Кислоти AHA (наприклад гліколева, молочна) й BHA (наприклад саліцилова), а також ретинол є інгредієнтами для ексфоліації, які позбавляють шкіру від відмерлих клітин й омолоджують її. Якщо з ними переборщити, то вранці можна легко прокинутися (грубо кажучи) з обличчям на подушці. «Ретинол можна поєднувати з іншою продукцією, але це дуже індивідуально. Це залежить від того, наскільки чутлива наша шкіра та як вона переносить засоби з ретинолом. Тому, якщо ми починаємо користуватися ретинолом, поєднувати його з іншими засобами не рекомендується», – пояснює корекційна дерматологиня, д.мед.н. Ґрета Воглова з празького Лазерного центру «Андєл».

У поєднанні активних речовин краще бути поміркованим. І перш за все при використанні активних речовин не слід забувати про достатній рівень фотозахисту

- – д.мед.н. Ґрета Воглова, корекційна дерматологиня

 «Якщо ми добре переносимо ретинол, то можемо додавати й інші засоби для омолодження шкіри. Але ми повинні бути дуже обережними. Необхідно дати шкірі час звикнути до ретинолу, принаймні місяць, перш ніж додавати інший засіб», – рекомендує дерматологиня. Тож поєднання ретинолу з кислотами, можливо, не є цілковитим табу, але однозначно слід діяти з максимальною обережністю. Почніть із невеликих концентрацій і поступово їх збільшуйте.

Обов’язково спробуйте

Ретинол і вітамін С

Засоби, які містять вітамін C, допомагають боротися з вільними радикалами, освітлюють шкіру й сприяють ексфоліації. Тому в поєднанні з ретинолом вони можуть створити для шкіри неприємності. «Щоб уникнути можливого ризику подразнення, особливо якщо ви нашаровуєте засоби, бажано використовувати кожен засіб окремо. Вітамін С під час ранкової процедури догляду, ретинол – під час вечірньої. Якщо маєте можливість, використовуйте по черзі в різні дні», – радить д.мед.н. Ґрета Воглова. Тож якщо ви використовуватимете вітамін С вранці, а ретинол – увечері, вони підтримуватимуть дію один одного й зроблять вашу шкіру красивішою, ніж будь-коли раніше.

Ніацинамід і вітамін C

Якщо ввечері ви нанесете на шкіру сироватку з вітаміном С й закриєте її кремом, який містить ніацинамід, нічого страшного, звісно, з вами не станеться. Але будьте пильні! Ніацинамід має вищий рівень рН, ніж вітамін С, що може зменшити ефективність останнього. Тому найкраще використовувати їх у різний час доби, наприклад, вітамін С під час ранкової процедури догляду, ніацинамід – увечері. Таким чином ви отримаєте максимальний ефект від обох цих складників.

Вам може сподобатися

Як працюють разом інші компоненти

  • Ретинол і гіалуронова кислота – побічним ефектом ретинолу може бути лущення або сухість шкіри. Якщо це трапилося з вами, після нанесення ретинолу зачекайте двадцять хвилин, після чого нанесіть крем із гіалуроновою кислотою. Тоді ваша шкіра буде омолоджена й водночас зволожена.
  • Перекис бензоїлу й SPF – перекис бензоїлу є дуже активною речовиною, яка бореться з акне. Водночас після його використання шкіра чутливо реагує на сонячне випромінювання. Тому не забувайте про крем із високим захисним фактором SPF.

Пам’ятайте: засоби з активними компонентами слід вводити поступово, інколи дотримуючись правила: чим менше, тим краще.