Перейти до основного вмісту

Шкіра проти пігментних плям після акне: як виграти цю боротьбу?

16.02.2023

Iva Davies

Читання на 4 хвилини

Вам нарешті вдалося позбутися акне? Той, хто ніколи не мав проблем зі шкірою, навряд чи зможе зрозуміти всю глибину вашої радості. Але іноді ситуація ускладнюється. Навіть після остаточного прощання з висипаннями на шкірі можуть залишитися неприємні нагадування у вигляді рубців або пігментних плям. Проте ви все одно можете вийти переможцем, отримавши винагороду у вигляді гладенької шкіри з рівним тоном. Що справді працює проти пігментних плям після акне?

Чому після акне з'являються пігментні плями?

Нагадування про етап нашого життя з прищиками називається постзапальною гіперпігментацією, під якою в першу чергу розуміють рубці після акне. Різні типи гіперпігментації мають різне походження, й у випадку постакне це запалення шкіри.

«Пігментні плями після акне, які ми професійно називаємо гіперпігментацією, з'являються переважно у людей з вищим фототипом, тобто темнішою шкірою. На відміну від інших видів пігментації, сліди від акне лише частково зумовлені впливом УФ-випромінювання, тобто сонця. Здебільшого вони мають тенденцію зникати самі по собі, але зазвичай на це потрібні місяці і навіть роки», – пояснює дерматолог, спеціаліст із корекції шкіри д.мед.н. Грета Воглова з празького Центру лазерної косметології «Ангел» і додає, що найефективніші засоби для лікування акне – ті, які призначає лікар, тому не відкладайте візит до дерматолога.

Пігментні плями на обличчі з'являються при порушенні цілісності шкіри – наприклад внаслідок видавлювання прища. Після такого втручання шкіра знову починає стягуватися, змінюються її текстура й тон.

Захистіть свою шкіру від УФ-променів

Як запобігти появі слідів після акне

Щоб запобігти плямам і рубцям після акне, вам знадобляться дотримання основних правил і краплинка самоконтролю.. Але ваша шкіра цього варта!

  • Не торкатися й не давити. Незалежно від того, чи ви боретеся з акне протягом тривалого періоду, чи стикаєтеся з прищами лише періодично, не робіть зайвих рухів у буквальному розумінні цього слова. Адже таким чином ви лише посилите запалення й погіршите стан вашої шкіри.
  • Не подразнюйте шкіру без потреби засобами й процедурами, які можуть пошкодити її, наприклад механічним пілінгом.
  • Використовуйте догляд із SPF, навіть коли ви не на пляжі. Використовуйте засоби із захисним фактором SPF цілий рік, перед кожним виходом надвір. Ультрафіолетове випромінювання погіршує вигляд рубців і пігментних плям, тому слід захищати шкіру, особливо коли рубці свіжі. Оберіть денний крем для обличчя із захисним фактором або ж доповніть свою процедуру догляду засобами для засмаги із SPF 50 і вище.
  • Регулярно зволожуйте. Шкіра, схильна до акне, дійсно потребує зволоження, адже нестача вологи здатна посилити запалення й погіршити ситуацію.

Спробуйте креми та сироватки

Як освітлити плями після акне

Шукайте косметику з активними речовинами, які допомагають зменшити пігментацію. «Обирайте лікувальну косметику, яка продається без рецепта, наприклад креми й сироватки, що містять речовини, які блокують вироблення меланіну або спричиняють його втрату. Це фруктові кислоти (гліколева кислота), азелаїнова кислота, коєва, саліцилова вітамін С, вітамін В3, N-ацетилглюкозамін, ретиноїди, руцинол тощо», – перелічує дерматолог. 

За її словами, добре зарекомендували себе хімічний пілінг і лікування інтенсивною імпульсною світловою обробкою IPL. Існують спеціальні лазери для видалення пігментації (наприклад олександритовий лазер із перемикачем Q-switch), однак судинний лазер також може бути доволі ефективним, оскільки потемніння шкіри інколи спричинене судинами. «Проте варто зазначити, що лікування постзапальної пігментації є складним процесом і жоден із перелічених вище методів не гарантує стовідсоткового успіху. Методи часто доводиться комбінувати», – підсумовує д.мед.н. Грета Воглова з Центру лазерної косметології «Ангел».

Спробуйте наші поради, а також поради дерматолога. У боротьбі проти пігментних плям після прищів немає нічого складного, потрібно лише озброїтися правильною інформацією.