Перейти до основного вмісту

Як доглядати за дитячими зубами?

31.08.2022

Notino

Читання на 6 хвилин

Що стосується молочних зубів, ніколи не рано робити перші кроки в догляді за ними. Насправді ідеально починати з раннього дитинства, тому що здоров'я молочних зубів визначає стан корінних зубів, що проріжуться в майбутньому. Отже, що вам знадобиться для чищення дитячих зубів?

Важливо бути обізнаними щодо того, які прояви може мати ріст молочних зубів, адже для молодих мам це доволі болюча тема. Процес прорізування перших зубів триває досить довго (а починається іноді вже з 4-го місяця) й може супроводжуватися ускладненнями. Наприклад, почервоніння на яснах, іноді навіть на обличчі. У цей період температура, нежить, кашель у дітей не рідкість, тому ви можете одразу й не помітити, що «лізуть» перші зубки. Ротова й носова порожнини настільки взаємопов'язані, що навіть один зуб може викликати симптоми, схожі на застуду. Це вам підтвердить і педіатр. 

Як доглядати за першими зубами?

Для полегшення прорізування зубів малюка неодмінно придбайте йому прорізувачі. Скористайтеся природною потребою дітей тягнути все підряд до рота й давайте малюку погризти масажні іграшки, «щітки» або прорізувачі, схожі на пустушку. Також можна придбати так звану пальчикову зубну щітку – силіконову насадку на вказівний палець з ніжними масажними горбиками, свого роду найпершу зубну щітку. Регулярно, можна вже з 4-го місяця, масажуйте нею ясна, а потім чистіть перші зубки, щоб привчити дитину до гігієни порожнини рота. 

Рекомендуємо для догляду за дитячими зубами:

ПОРАДА NOTINO:
Справжньою революцією стала FOREO Issa™ Mikro – ультразвукова щітка для дітей з природного антисептичного силікону, за допомогою якої можна масажувати ясна під час прорізування зубів, а потім використовувати її для чищення молочних зубів до 4 років як електричну (або ультразвукову) зубну щітку.

Щоб прорізування зубів не було болючим…
Знеболювальні гелі з аптеки справді можуть допомогти під час прорізування зубів, але почати можна з трав'яних засобів. Saloos Перший зубик – це композиція ефірних натуральних олій лаванди, ромашки й розмарину, яку можна використовувати вже з 9-го тижня дитини. Цілющі властивості природних речовин лягли в основу Олійки для зубів немовлят Nobilis Tiliacurasept й заспокійливого гелю Curasept Primidenti. Охолодження допомагає зняти біль ясен (тому покладіть улюблені прорізувачі зубів на деякий час у морозилку).

Як чистити перші зубки?
Навіть якщо зуби вже прорізалися, робіть масаж пальчиковою щіткою кілька разів на день. А коли прийде час справжньої дитячої зубної щітки, дотримуйтеся таких принципів: м’яка або надм’яка щетина, в ідеалі густо розташована, з прямим зрізом, аби ви могли бути впевнені, що, видаляючи наліт із зубів, ви дійсно очищаєте всю поверхню зуба й нічого не пропускаєте через «оздоблення» чи «хвильки» на голівці щітки. Виконуйте невеликі кругові рухи, не тисніть на щітку. Завжди прикладайте щітку за правилом «половина на зуб, а половина на ясна» під кутом приблизно сорок п’ять градусів.

Спробуєте дитячу електричну зубну щітку?


У дорослому світі чищення зубів у тренді електричні або ж ультразвукові зубні щітки. Їх можна знайти і в дитячих варіантах. При цьому не варто залишати дітей сам на сам у питанні чищення зубів з класичною або дитячою ультразвуковою щіткою. Навіть першокласникам батьки повинні принаймні дочищати зуби, адже діти цього віку переважно не здатні досягати бездоганного результату гігієни зубів. Перевіряйте чистоту зубів й дочищайте їх до десятирічного віку, особливо під час вечірніх гігієнічних процедур.

Якщо почистити зуби не достатньо ретельно, на них залишається наліт, зокрема й у міжзубних проміжках, і зростає ризик того, що перлинки молочних зубів перетворяться на зіпсовані пеньки.

ПОРАДА NOTINO:
Після переведення дитини на класичне харчування стежте за вмістом цукру в їжі. Тримайте від малюка якомога далі соки, лимонади, газовані напої й, звичайно, солодощі, наприклад печиво або цукерки. Саме солодкі напої та їжа стимулюють процеси, подібні до бродіння, які підтримують розмноження згубних видів бактерій у ротовій порожнині й призводять до руйнування зубної емалі – тобто до сильнішого псування дитячих зубів. 

Електричні зубні щітки та ополіскувачі для дітей:

Зубні пасти для дітей бувають смачні!
…так, дитячі зубні пасти приємні на смак, і власне тому потрібно стежити за вмістом фтору в них. Аби паста була безпечною, вміст фтору для малюків віком до трьох років не має перевищувати 500 ppm (а це, щоб ви розуміли, пів грама на кілограм пасти), для дітей у віці чотирьох-шести років ліміт становить 1000 ppm. А після семи років верхня межа посувається до 1450 ppm. 

Тому не варто навіть пробувати давати дітям дорослі пасти. Хоча фтор справді зміцнює зубну емаль, але стосовно нього справджується правило «що занадто, то не здорово». Деякі дитячі пасти його не містять взагалі й при цьому залишаються ефективними. Разом з тим пам'ятайте про адекватну кількість зубної пасти: до трьох років достатньо мінімальної кількості (просто «замастити» щітку), від трьох років – об’єму завбільшки з горошину, а зі шкільних років трохи більше. І завжди важлива правильна техніка.

 

ПОРАДА NOTINO:

Щоб діти не лінувалися старанно чистити зуби, придбайте їм помічника для вимірювання часу. MEDIBLANC KIDS Hourglass – це маленький пісочний годинник, який розважить ваших малюків!

Гігієна ротової порожнини не лише для дорослих


Завершити процедуру чищення дитячих зубів можна дитячим ополіскувачем.  Але потрібно стежити, щоб діти його не ковтали. Полоскати ротову порожнину слід не менше двадцяти секунд. Але найголовніше в догляді за зубами це все-таки техніка їхнього чищення. Тому щонайпізніше після появи всіх двадцяти молочних зубів запишіть дитину до дантиста на гігієнічне чищення. Стоматолог-гігієніст перевірить якість щіток, відповідну пасту, продемонструє техніку чищення дитячих зубів. Якщо у вашої дитини зуби ростуть близько один до одного, лікар може призначити чистку міжзубних проміжків навіть у дошкільному віці. З фахівцем можна обговорити вибір оптимальної рідини для полоскання рота й час початку її використання. Зазвичай дитина може самостійно впоратися з цією процедурою вже в шкільному віці. 

Отже, тепер ви маєте основну інформацію про все, що пов’язано з ростом молочних зубів, і про правила догляду за ними. Залишилося додати трішки ретельності й терпіння, звичайно, двічі на день.