Перейти до основного вмісту

Дерматолог: від акне допомагає лише вчасно розпочатий догляд за шкірою і правильна косметика

11.08.2023

Jana Potuznik

Читання на 6 хвилин

Проблемна шкіра з проявами акне не тішить нас ні в підлітковому віці, ні в подальшому дорослому житті. Чому взагалі з’являються прищі? Які продукти й методи лікування найкраще допомагають, і чи можна взагалі уникнути акне? З усіх цих питань нас просвітила дерматологиня Луція Райська.

Зазвичай ми говоримо про акне у зв’язку з проблемною шкірою, от тільки ми не народжуємося з нею. Коли шкіра стає проблемною?

Найчастіше проявами акне супроводжується гормональний дисбаланс у період статевого дозрівання. Але також вони не є рідкістю впродовж і після вагітності. Або протягом грудного вигодовування і після нього. Під час ПМС і менопаузи... Словом, у періоди значних гормональних коливань. 

А як щодо генетики, способу життя? Чи впливаємо ми самі на появу акне, наприклад, через те, що їмо?

Безперечно, продукти з високим глікемічним індексом, як-от білий хліб або солодка їжа, можуть погіршити стан акнозної шкіри. Або фаст-фуд. Звісно, надлишок жиру в раціоні не може якимось чином перетікати в жирну шкіру. Метаболічні процеси набагато складніші. Куріння, алкоголь або стрес також можуть справити подібний ефект. І, безперечно, генетика відіграє свою важливу роль.

Чи можна взагалі уникнути проблем зі шкірою? Наприклад, завдяки ранній профілактиці? 

Профілактичний косметичний догляд, починаючи з дев’яти-десятирічного віку, є доцільним із декількох причин. Він заздалегідь привчає дітей піклуватися про себе. У короткостроковій перспективі це знизить ризик появи акне. У довгостроковій — послідовне виконання косметичних процедур допоможе уповільнити навіть старіння шкіри. 

З чого має складатися така собі протиакнозна б’юті-процедура для підлітків?

Головне — навчитися очищати, зволожувати й захищати шкіру. 

Для очищення здавна рекомендували засоби зі спиртом, які підсушують проблемну шкіру. Це й досі актуально?

Лише за певних умов, коли спирт у такому очищувальному препараті доповнений так званими компенсаторами, як-от гіалуронова кислота або гліцерин, що не дають шкірі пересихати й забезпечують її зволоження. Тоді навіть присутність спирту є відносно прийнятною. 

На які інгредієнти варто звернути увагу в косметиці для проблемної шкіри? 

Саліцилова кислота. Вона розчиняє шкірне сало, бореться з відмерлими клітинами шкіри й закупореними порами, тому зменшує появу прищів і комедонів. Корисними є АНА-кислоти, особливо гліколева кислота. Вона видаляє відмерлі клітини, позбавляє шкіру забруднень, знежирює її, запобігає утворенню прищів. Гліколева кислота допомагає впоратися і з гіперпігментацією після загоєння слідів від акне, а також злегка згладжує рубці. 

Чи є ще якісь інші важливі інгредієнти?

Чудовим засобом є ретинол, дериват вітаміну А, який також сприяє загоєнню слідів після акне й загальному заспокоєнню шкіри. Вітамін С освітлює шкіру, захищає її від шкідливого впливу довкілля й водночас м’яко депігментує післязапальні плями, виниклі в результаті загоєння. Дуже корисним є ніацинамід. Знову ж таки, він заспокоює запальні прояви акне і, поміж іншого, сприяє зволоженню.

AHA-кислоти найчастіше містяться в хімічних пілінгах. Чи підходить і класичний пілінг? 

Будьте обережні з механічним пілінгом, ензимний пілінг значно делікатніший. А якщо до очищувального молочка, гелю, пінки й пілінгу додати маску двічі на тиждень і тонік для обличчя, то очищення буде ідеальним. 

Утім, лише очищувати недостатньо, ви говорили ще й про зволоження…

Якби ми просто очищали й підсушували шкіру, вона компенсувала б сухість новим виробленням шкірного сала. Цьому можна запобігти за допомогою зволоження, де активними інгредієнтами є гіалуронова кислота, гліцерин, ніацинамід, пантенол. А ще чудовою є косметика з пробіотиками. Тільки-но мікробіом шкіри приходить у норму, ризик виникнення акне знижується. 

Третім кроком ви згадали захист шкіри, схильної до акне. Що Ви мали на увазі?

Захист від сонця. Хоча вітамін D, отриманий від сонця, сприяє загоєнню шкіри, вона може легко обгоріти, якщо її не захистити. Навіть якщо прищі загоюються, вони залишають набагато вираженіші темні плями. Тому косметика з сонцезахисним фільтром просто необхідна.

А якщо я не можу позбутися прищів навіть у дорослому віці? Чи відрізнятиметься догляд у такому разі?

Відрізнятиметься. Ви можете дозволити собі сильніші концентрації активних інгредієнтів. Для вас уже є звичною досить інтенсивна косметична програма, тож можете доглядати за шкірою в кілька етапів. Додайте сироватки з активними інгредієнтами…

Чи можна мені спробувати, наприклад, щось із домашніх косметичних приладів?

Гарантований спосіб ретельного очищення шкіри — це, безумовно, використання ультразвукового скрабера. Його зворотний бік дає змогу набагато ефективніше й глибше наносити сироватки або креми. 

Якщо нічого з цього не подіє, остання надія лише на дерматолога?

Якщо через шість тижнів самостійної боротьби з акне ви не побачите результатів, саме час звернутися до фахівця. З прищами бажано розібратися без особливого зволікання, поки вони не вплинули на самооцінку, інтерес до соціального життя тощо. Це може бути болючим фактором, а надто для підлітків. Тому немає причин відкладати візит до дерматолога, якщо ситуація з акне не покращується. Що раніше ви звернетеся до лікаря, то легше буде зупинити акне. 

Ви кажете, що зупинити розвиток акне можливо — як саме?

Дерматолог визначає причину появи акне, з’ясовує, що може погіршувати стан шкіри, підбирає курс косметичних процедур, а також може порекомендувати чи виписати ліки. Спочатку це, зазвичай, розчини антибіотиків. Через шість тижнів потрібно прийти на контрольний огляд. Процедури можна доповнити фаховим хімічним пілінгом, лазерним лікуванням тощо. Ще одним медичним втручанням із чудовими результатами є плазмотерапія або введення так званого ізотретиноїну, який є похідним від вітаміну А. 

Що робити, якщо після прищів залишаються рубці?

Знову ж таки, хімічний пілінг під керівництвом фахівця та лазерне лікування — в ідеалі в поєднанні з домашнім лікуванням ретинолом або саліциловою кислотою — можуть кардинально покращити ситуацію. Утім, важливо запобігати появі прищів і подальших рубців шляхом правильного й регулярного догляду за шкірою, а також старатися менше видавлювати прищі. 

Корисні помічники в боротьбі з прищами