Зазвичай ми говоримо про акне у зв’язку з проблемною шкірою, от тільки ми не народжуємося з нею. Коли шкіра стає проблемною?
Найчастіше проявами акне супроводжується гормональний дисбаланс у період статевого дозрівання. Але також вони не є рідкістю впродовж і після вагітності. Або протягом грудного вигодовування і після нього. Під час ПМС і менопаузи... Словом, у періоди значних гормональних коливань.
А як щодо генетики, способу життя? Чи впливаємо ми самі на появу акне, наприклад, через те, що їмо?
Безперечно, продукти з високим глікемічним індексом, як-от білий хліб або солодка їжа, можуть погіршити стан акнозної шкіри. Або фаст-фуд. Звісно, надлишок жиру в раціоні не може якимось чином перетікати в жирну шкіру. Метаболічні процеси набагато складніші. Куріння, алкоголь або стрес також можуть справити подібний ефект. І, безперечно, генетика відіграє свою важливу роль.
Чи можна взагалі уникнути проблем зі шкірою? Наприклад, завдяки ранній профілактиці?
Профілактичний косметичний догляд, починаючи з дев’яти-десятирічного віку, є доцільним із декількох причин. Він заздалегідь привчає дітей піклуватися про себе. У короткостроковій перспективі це знизить ризик появи акне. У довгостроковій — послідовне виконання косметичних процедур допоможе уповільнити навіть старіння шкіри.
З чого має складатися така собі протиакнозна б’юті-процедура для підлітків?
Головне — навчитися очищати, зволожувати й захищати шкіру.
Для очищення здавна рекомендували засоби зі спиртом, які підсушують проблемну шкіру. Це й досі актуально?
Лише за певних умов, коли спирт у такому очищувальному препараті доповнений так званими компенсаторами, як-от гіалуронова кислота або гліцерин, що не дають шкірі пересихати й забезпечують її зволоження. Тоді навіть присутність спирту є відносно прийнятною.
На які інгредієнти варто звернути увагу в косметиці для проблемної шкіри?
Саліцилова кислота. Вона розчиняє шкірне сало, бореться з відмерлими клітинами шкіри й закупореними порами, тому зменшує появу прищів і комедонів. Корисними є АНА-кислоти, особливо гліколева кислота. Вона видаляє відмерлі клітини, позбавляє шкіру забруднень, знежирює її, запобігає утворенню прищів. Гліколева кислота допомагає впоратися і з гіперпігментацією після загоєння слідів від акне, а також злегка згладжує рубці.
Чи є ще якісь інші важливі інгредієнти?
Чудовим засобом є ретинол, дериват вітаміну А, який також сприяє загоєнню слідів після акне й загальному заспокоєнню шкіри. Вітамін С освітлює шкіру, захищає її від шкідливого впливу довкілля й водночас м’яко депігментує післязапальні плями, виниклі в результаті загоєння. Дуже корисним є ніацинамід. Знову ж таки, він заспокоює запальні прояви акне і, поміж іншого, сприяє зволоженню.
AHA-кислоти найчастіше містяться в хімічних пілінгах. Чи підходить і класичний пілінг?
Будьте обережні з механічним пілінгом, ензимний пілінг значно делікатніший. А якщо до очищувального молочка, гелю, пінки й пілінгу додати маску двічі на тиждень і тонік для обличчя, то очищення буде ідеальним.