Тому я вирішила звернутися за відповідями до справжнього експерта. Марійке ден Баас живе в Празі і є сертифікованою консультанткою зі сну, яка спеціалізується на тренуванні дитячого сну.
М: Сон дуже важливий і для розвитку дитини, і для батьків, тому що його нестача ускладнює повсякденне життя. Водночас це дуже актуальна тема й одна з перших речей, про яку ваші знайомі запитують, як тільки ви народжуєте дитину. «Як ваша малеча спить? Може спати цілу ніч?» Таке невинне питання може бути для вас дуже неприємним і гнітючим, якщо ви вже п'яту ніч поспіль прокидаєтеся з заплаканим і невиспаним малюком.
М: Я можу запевнити всіх батьків, які мають проблеми зі сном своєї дитини, що вони точно не одинокі. Приблизно 40 % дітей у віці від 4 до 12 місяців потребують більшої чи меншої допомоги, щоб заснути й підтримувати сон.
Хочу зауважити, що тренування сну зовсім не варто соромитися, і його можна проводити з великою любов’ю й турботою. Завдяки цьому більшість немовлят вчаться регулярно засинати й спати лише за 2 тижні. Привчаючи дитину спати регулярно, ви даєте їй чудову навичку на все життя. І звичайно: чим краще спатиме ваша дитина, тим якісніше виспитеся й ви!
M: Порада номер один – заспокоїтися, адже будь-яке немовля, малюк або маленька дитина може навчитися регулярно засинати й спати (цілу ніч). Так само, як навчитися ходити або їсти тверду їжу. Причина такої кількості різних думок і методів проста: кожна дитина і її потреби різні. Тому вам необхідно знайти правильну техніку, яка б відповідала характеру вашої дитини й вашому власному стилю виховання.
М: Перш за все, варто зазначити, що будь-яка ситуація зі сном стає проблемою тільки тоді, коли вона починає бути некомфортною для дитини або решти сім'ї. Якщо ви відчуваєте, що все так, як має бути, нічого не змінюйте. Що б вам не говорили інші!
Однак якщо ви зараз перебуваєте на етапі, коли вашій дитині важко заснути без вашої допомоги, це, ймовірно, пов’язано з неправильною асоціацією сну, яка сформувалася в дитини. Йдеться про звичку або ситуацію, яка потрібна вашій дитині, щоб заснути.
Можливо, ваша дитина завжди засинає під час заколисування або її сон пов'язаний із годуванням. Деякі малюки не можуть заснути, якщо не лежать на грудях у мами або не колишуться у візочку. Це дуже поширені явища серед немовлят, які зрештою можуть створити стресові ситуації для всієї сім'ї.
M: Раніше, ніж хтось міг би подумати. Кожна дитина освоює природні цикли сну вже під час свого розвитку в утробі матері. Саме тоді формуються різні види сну (глибокий і поверхневий), які супроводжують нас протягом усього життя. Розвиток цих циклів повністю завершується лише близько 3-4-го місяця життя, коли дитина починає самостійно регулювати свій режим сну. Часто саме тоді батьки вперше помічають більш серйозні проблеми зі сном у свого малюка.
Це явище називається регресією сну. Ось чому ваш до цього часу спокійний маленький сплюх може впродовж тижня перетворитися на нічного крикуна. Але це також гарна можливість навчити його першим звичкам сну.
М: Одним із перших кроків є створення регулярного заспокійливого ритуалу, адаптованого до вас і вашого малюка. Він повинен включати заспокійливі дії, наприклад читання книги або спів колискової. Якщо ви будете повторювати цей ритуал щодня, ваша дитина швидко навчиться розпізнавати ці дії й знатиме, що наближається час спати. Звичайно, такий ритуал стосується не тільки маленьких дітей. Його можна варіювати й застосовувати впродовж багатьох років.
М: Новоспеченим батькам не варто турбуватися про те, що вони балуватимуть свою дитину надмірною увагою. У перші місяці життя неможливо, щоб ваша дитина будь-яким чином стала нездорово залежною від вас. Як показали численні дослідження, швидка реакція батьків робить дитину, яка плаче, помітно спокійнішою й щасливішою. Сповнений довіри зв’язок формується завдяки швидкому заспокоюванню. Тож не бійтеся завжди бути поруч із дитиною й пригортати її стільки, скільки їй потрібно.
М: Тренування сну не є обов’язковим для новонароджених, оскільки їхній організм і звички сну ще не повністю сформовані. Оптимально починати навчатися першим звичкам сну вже у віці 12 тижнів.
Однак ми можемо скористатися тим фактом, що більшість новонароджених мають природний сильний смоктальний рефлекс, який, окрім очевидних причин, також має розслаблювальний ефект. Тому пустушки можуть стати чудовим засобом для заспокоєння дитини. Але не забувайте, що кожна дитина має унікальну анатомію й свої уподобання. Ось чому завжди варто пробувати пустушки різних форм і видів та визначити, яка з них найбільше подобається вашому малюку.
М: Як я вже згадувала, пустушки мають заспокійливий вплив, особливо на сон новонародженого. Однак, коли дитині виповнюється приблизно 3 місяці, пустушки можуть перетворитися на проблему. Якщо ваша дитина загубить пустушку під час сну, вона, ймовірно, прокинеться й плакатиме, поки не отримає її назад. Тому після 3-го місяця життя краще вводити інші заспокійливі техніки.
M: Якщо дитині 6 місяців і більше, тренер сну (його також називають комфортером) може стати ідеальним супутником у ліжечку. Йдеться про іграшку у вигляді кролика або ведмедика, яка дуже подобається вашій дитині й завдяки якій вона почувається більш безпечно під час сну. Більшість дітей обирає собі одну улюблену конкретну іграшку. Тому запропонуйте дитині взяти її з собою в ліжечко. Ковдра для сну також може виконувати роль зручної іграшки.
Однак стежте, щоб у малюка в ліжечку не було занадто багато іграшок. Вони можуть заважати, привертати увагу й тим самим не давати дитині заснути.
М: Цей факт не дуже відомий, але чи знаєте ви, що діти не люблять спати в повній тиші? Вони настільки звикли до звуків маминого тіла, що віддають перевагу різним «звуковим фонам». Тому під час денного й нічного сну ви можете «допомогти спати» своїй дитині, наприклад вмикаючи в кімнаті так званий білий шум. Ви можете використовувати для цього застосунок на телефоні, спеціальний пристрій білого шуму або як альтернативу попередньо налаштовані звуки на вашій радіоняні.
Використання затемнювальних штор – ще один чудовий спосіб продовжити сон вашого малюка. Світло стимулює вироблення гормону серотоніну, який пробуджує організм й активізує м'язи. Отже, якщо ми не хочемо, щоб наша дитина прокидалася з першими променями сонця, було б гарною ідеєю тримати кімнату, в якій вона спить, якомога темнішою до того часу, коли ми хочемо, щоб немовля прокинулося.
І останнє, але не менш важливе: подумайте про використання якісних підгузків, які забезпечать комфорт дитини впродовж цілої ночі.
Неможливість виспатися – завжди неприємно (і для дитини, і для батьків), і в якийсь момент ви можете відчути, що буквально сходите через це з розуму. На щастя, є рішення. Навіть найвибагливіші сплюхи можуть навчитися засинати й спати (цілу ніч!) без батьків.
Незалежно від того, чи ви знайдете добру пораду в книзі, чи заручитеся допомогою тренера зі сну, тренування сну вашої дитини – це гарантований спосіб відновити баланс у житті кожного члена сім'ї.