Перейти до основного вмісту

Зубна паста з фтором: користуватися чи ні?

04.05.2023

Jana Uhlir

Читання на 4 хвилини

Ви, напевно, чули про фториди, особливо у зв'язку із зубною пастою. Але чи знаєте ви про те, що їхній вплив на наше здоров'я обговорюється ще з 1914 року, коли вони вперше з'явилися в зубній пасті? Ми спробували розібратися у всіх нюансах фторвмісних зубних паст!

У вашому організмі вже є фториди, адже це один із життєво важливих мікроелементів, який міститься в кістках і зубах. Фториди містять фтор, який допомагає захистити зуби від карієсу. 

Як фториди захищають від карієсу?

Фторид зв'язується з зубною емаллю, де утворює захисний шар. Це запобігає потраплянню бактерій на зуби й робить їх міцнішими. Весь цей процес називається ремінералізацією. Але це ще не все. Фториди також уповільнюють розмноження бактерій і борються з кислотами, які потрапляють до рота з їжею й напоями. Вони навіть можуть зупинити карієс на початковій стадії. 

Чи знали ви про те, що зуби – одна з найтвердіших структур в організмі? Шар емалі на поверхні зуба міцніший навіть за бетон і чудово захищає від карієсу.

Скільки фторидів вам потрібно

Отже, зрозуміло, що при дефіциті фтору в організмі підвищується ризик розвитку карієсу, а зубна емаль втрачає міцність. Ось чому варто звернути увагу на фторвмісну зубну пасту. Наскільки високим має бути вміст фторидів? Це залежить від вашого віку й стану зубів.

Загалом середня добова доза фтору для дорослих становить близько 4 мг для чоловіків і 3 мг для жінок. З огляду на те, що люди мають різну структуру зубів, вони потребують неоднакової кількості фторидів. Обов'язково проконсультуйтеся зі своїм стоматологом щодо потрібної кількості.

Зубні пасти з фтором

Де можна знайти фтор

Зубні пасти – не єдине джерело фторидів, що також містяться у воді, рибі, чорному чаї, овочах, злаках, волоських горіхах, каві, молоці й молочних продуктах. Фторидів навколо багато, й більшість із нас може задовольнити свої потреби в них за допомогою звичайного раціону. Збільшити кількість фтору в організмі слід тоді, якщо ваш стоматолог попереджає вас, що ваша зубна емаль ослаблена, у вас підвищена схильність до карієсу або вже наявний сильний карієс тощо.

Зуби такі ж унікальні, як і відбитки пальців. Кожен із них неповторний за формою, розміром і розташуванням, тому в судовій медицині стоматологічні дані можуть надати цінну інформацію для ідентифікації особи.

Але в усьому потрібна міра. Надмірна кількість фторидів може призвести до розвитку флюорозу. Зуби стають пористішими, й на них з'являються білі плями, які згодом темніють. Крім того, надлишок фтору може пошкодити мікрофлору кишківника й знизити захисні сили організму.

Зубні пасти без фтору

Не користуєтеся зубною пастою з фторидами, але хочете захистити себе від карієсу? Зубні пасти без фтору також можуть бути ефективним рішенням. Натуральні зубні пасти зазвичай мають трав'яну основу й зміцнюють зуби в м'який і природний спосіб. Окрім очищення зубів, вони також здатні відбілити їх, зняти чутливість або освіжити подих. 

Зубні пасти без фтору

Фториди й дитячі зуби

Фториди дуже важливі для дітей, адже їхні зуби менш захищені від карієсу, аніж зуби дорослих. Проте для дітей до трьох років краще обирати зубну пасту без фтору, а пізніше перейти на відповідну зубну пасту з фторидами, щоб захистити нові зуби, які щойно прорізалися. І стежте за тим, щоб малюки не ковтали пасту під час чищення.

Зубні пасти для дітей із фтором і без нього

То що ви скажете фторидам у зубній пасті – так чи ні? Зробіть свій шлях до білосніжної усмішки якомога приємнішим, із фтором або без нього!