Акне — запальне захворювання, яке найчастіше виникає в період дозрівання, коли в нашому тілі відбувається багато змін, передусім гормональних. Але це не означає, що акне не може виникати в дорослому віці. Або ж навпаки в ранньому дитинстві — у новонароджених і немовлят.
Причини виникнення акне
Одна з найрозповсюдженіших причин виникнення акне — закупорений волосяний фолікул (комедон), у якому виникає запалення. Комедон виникає природнім шляхом, поступово, по мірі накопичення шкірних клітин на обличчі. На здоровій шкірі комедон розсмоктується сам, тому він не завжди переростає в акне.
Під час реакції імунної системи на бактерії, ліпіди або андрогени (чоловічі статеві гормони) може виникнути мікрозапалення під шкірою, яке спочатку зовсім непомітне. Під впливом надлишкового виділення шкірного сала запалення переходить у стадію, коли на шкірі стають помітними ознаки акне.
Вплив гормонів на виникнення акне
Між виникненням акне та гормональними змінами існує тісний взаємозв’язок. Саме тому жінки часто й у дорослому віці не можуть позбутись акне, на відміну від чоловіків, у яких утворення акне після дозрівання припиняється. Утворення акне в жінок спричинене гормональними розладами, наприклад, вагітністю, менопаузою або менструацією.
Крім гормонів і спадковості впливає на утворення акне також і догляд за обличчям та косметичні засоби, стрес, спосіб життя, бактерії в порах, вживання анаболічних стероїдів або ліків, що містять літій, барбітурати або андрогени.
Ознаки та види акне
Сальні залози природнім шляхом продукують шкірний жир. Якщо залози закупорені, це може спричинити утворення чорних чи білих цяток або прищів.
- Чорні цятки або відкриті комедони — це невелика темна поверхня, що утворюється внаслідок закупорення сальної залози.
- Білі цятки — це прищі у вигляді випуклого круглого запалення з білою шапочкою.
- Прищі — це зазвичай болючі, червоні та випуклі запалення, заповнені гноєм.
Як позбутись акне
На утворення акне частково вливає генетика, тому не існує гарантованого способу повністю вилікувати його. Але ви можете суттєво зменшити ознаки акне та мінімізувати наслідки (наприклад невеликі шрами). Що допомагає від акне?
Догляд за проблемною шкірою
У боротьбі проти акне вам допоможе правильний догляд за шкірою обличчя.
- Основа цього догляду — добре очищена шкіра, де немає місця небажаним бактеріям, які спричиняють запалення. Очищайте шкіру двічі на день вранці та ввечері. Придбайте якісну міцелярну воду проти акне або очищаючий гель проти акне. Користуйтесь засобами для очищення без алкоголю, які не подразнюють і не сушать шкіру. Суха шкіра схильна до продукування більшої кількості шкірного жиру.
- Очищена шкіра потребує зволоження. Використовуйте мазь або крем проти акне, що пришвидшують загоєння прищів, запобігаючи утворенню нових.
- На ніч нанесіть на прищі засіб для місцевого догляду проти акне, який сприяє швидкому загоєнню.
- Один раз на тиждень користуйтесь пілінгом для проблемної шкіри, який очистить шкіру від відмерлих клітин, або маскою для обличчя проти акне глибокої дії, яка очистить шкіру та додасть їй матового відтінку.
Косметика проти акне
Проблемна шкіра потребує спеціального догляду, оскільки звичайна косметика може ще більше посилити прояви акне. Тому покладіться на спеціаліьні засоби проти акне, які були розроблені у співпраці з дерматологами від перевірених брендів Vichy, La Roche Posay, Avène, Eucerin, Bioderma або A-Derma.
Спробуйте також натуральну косметику проти акне, яка не лише максимально дбайливо піклується про вашу шкіру, але й не шкідлива для навколишнього середовища.
Найкращі засоби проти акне
Лікування акне
У випадку довготривалих проблем з акне зверніться до дерматолога. Відповідно до рекомендацій лікаря ви можете спробувати ліки, які допоможуть вам під час лікування акне. Для жінок часто рекомендуються гормональні контрацептиви. Для отримання видимих результатів здебільшого потрібно почекати кілька тижнів. Інколи прояви акне можуть посилитись, але тільки на період звикання організму до ліків.
Інші поради в боротьбі з акне
Акне можуть також спричиняти неправильна особиста гієна, харчуванні або стреси. Спробуйте скористатися нашими порадами нижче.
- Не торкайтесь руками обличчя впродовж дня. Бруд на руках тільки погіршить запалення.
- Не видушуйте та не здирайте прищі. Акне тільки посилиться, залишаючи шрами.
- Очищайте дисплей телефону та часто міняйте постільну білизну, особливо наволочки. Таким чином ви усунете бруд і бактерії, які сприяють виникненню акне.
- Намагайтеся бути спокійними й уникати стресів. Стрес негативно впливає на функцію сальних залоз.
- Дотримуйтеся збалансованого харчування та не забувайте про спорт. Правильний стиль життя сприяє усуненню причин утворення прищів. До продуктів, які сприяють утворенню акне, належать молочні вироби та продукти з високим глікемічним індексом, наприклад солодощі та продукти з білого борошна. Тому зменшіть споживання цих продуктів.
- Уникайте тривалої дії прямих сонячних променів, завжди захищайте шкіру сонцезахисними кремами з високим фактором захисту.
Як маскувати акне
Вам потрібно виглядати ідеально, і ви не можете чекати, поки акне зникне? Замаскуйте прищі правильним тональним кремом. Обирайте тональний крем для проблемної шкіри, який містить компоненти, що покращують стан шкіри з акне. Водночас шукайте некомедогенну продукцію. Вона не закупорює пори, запобігаючи утворенню акне.
Коректор чи тональний крем проти акне
- Вас турбують лише кілька прищів на обличчі? Тоді обирайте коректор проти акне, який замаскує недоліки, які не дозволяють вам виглядати ідеально.
- Вам потрібно вирівняти тон шкіри обличчя? Тоді обирайте якісний тональний крем проти акне, який замаскує всі прищі та шрами від акне.
Найпопулярніші тональні креми та коректори проти акне
Як позбутися шрамів від акне
Шрами від акне допомагають загоювати олія шипшини чи енотери або гель з алое вера, який чудово відновлює шкіру. Можете спробувати й хімічний пілінг або лікування за допомогою технології інтенсивного імпульсного світла (IPL). Основне в боротьбі зі шрамами від акне — це запобігання їхньому утворенню. Тому ніколи не видушуйте та не здирайте прищі. Замість цього скористайтесь локальним засобом швидкої дії проти акне, який сприятиме загоєнню прищів.