Приблизно 30 % людей у всьому світі страждають на апотічний дерматит. Перші ознаки атопічного дерматиту проявляються в новонародженого протягом перших місяців життя. Саме діти найчастіше потерпають від цього захворювання. До десяти років ознаки атопічного дерматиту зазвичай зникають. Однак у деяких випадках це хронічне запальне захворювання не зникає навіть у дорослому віці.
Як виглядає атопічний дерматит?
Атопічний дерматит найчастіше проявляється в немовлят. На дуже сухій шкірі з'являються червоні пухирці, з яких іноді сочиться рідина. Вони сильно сверблять, змушуючи хворого постійно роздряпувати шкіру, що призводить до погіршення стану.
Ділянка ураження в кожної людини різна — атопічний дерматит може проявлятися на чолі, бровах, шиї, тулубі, а також на руках і ногах. Часто під коліном та на ліктьовій ямці. Якщо ви підозрюєте, що у вашого немовляти атопічний дерматит, вам слід не вагаючись звернутися до лікаря-дерматолога після появи перших же симптомів. Атопічний дерматит вимагає довготривалого лікування.
Неприємний свербіж і пухирці не турбують хворого постійно; хвороба має дві фази — спокійний (латентний) період і період загострення, коли стан шкіри погіршується. Збудником може бути, наприклад, стрес або холодна чи суха погода. Саме тому в теплу чи вологу літню погоду прояви атопічного дерматиту можуть зменшуватися.
Причини атопічного дерматиту
Хвороба не передається іншим людям, але часто причиною її виникнення може бути генетична схильність до алергічних реакцій, як-от астми, полінозу або кон'юнктивіту.
- Приблизно в 50 % дітей, в яких один із батьків є алергіком, проявляється атопічний дерматит.
- У випадку, коли алергіками є обоє батьків, імовірність хвороби збільшується до 80 %.
Окрім спадковості на атопічний дерматит впливає навколишнє середовище. Міста з високим рівнем забруднення повітря сприяють виникненню дерматиту.
Властивим атопічної шкіри є ослаблення її захисної функції. Бар'єр недостатньо захищає шкіру, і вона стає чутливою (уразливою). Через це навіть звичайне приймання ванни може бути для хворого неприємним. Не лише під час купання, але й під час щоденних занять у шкіру проникають алергени, викликаючи запалення та свербіж. Це спонукає хворого чухати шкіру, що призводить до повторного пошкодження шкірного бар'єру.
Засоби для боротьби з атопічним дерматитом
Повністю вилікувати атопічний дерматит неможливо. Однак існує кілька способів zstrong>зменшити його прояви або продовжити період спокою. До них належить лікування кортикоїдами й імунодепресантами, перебування біля моря, дотримання основних правил і, звичайно, щоденний догляд за шкірою.
Правильний догляд і косметика для атопічної шкіри
Найбільше атопічна шкіра страждає від сухості та свербіння. Тому дуже важливо стежити за її зволоженням. І не тільки в період загострення, але й під час латентної фази, яку за належного піклування можна продовжити. Спробуйте зволожувальний крем або мазь для атопічного дерматиту, які підходять також для дітей, і які забезпечать вашій шкірі необхідне зволоження та пом'якшення. Діючі компоненти omega-6 жирні кислоти та лікохалкон А, які входять до їхнього складу, забезпечать вашій шкірі пружність і зволоження.
Правила купання при атопічному дерматиті
- Температура води має бути не нижчою ніж 33 °C.
- Ідеальна тривалість купання становить приблизно 3–5 хвилин.
- Під час купання користуйтеся засобами без вмісту мила, найкраще — спеціальною косметикою для атопічної шкіри з фізіологічним значенням pH. Обирайте гелі та олійки для купання для чутливої шкіри.
- Не користуйтеся мочалкою або рукавицями для купання, які подразнюють шкіру.
- Прийнявши ванну, ретельно сполосніться та делікатно витріться рушником, не розтираючи тіло надто сильно.
- Одразу після ванни нанесіть на тіло спеціальне молочко для атопічної шкіри та зволожте обличчя кремом для атопічної шкіри.
Найкраща косметика для атопічної шкіри
Лікування атопічного дерматиту
Один із засобів, що допоможуть принаймні частково позбутися атопічного дерматиту — це кортикоїди, які призначаються лікарем. Кортикоїди лікують запалення шкіри, але їх можна призначати лише на короткий термін і лише у випадку гострого запалення.
Більш делікатний засобом є імунодепресанти, що діють локально, пригнічуючи в ураженій ділянці небажану реакцію імунітету. Останніми роками науковці намагаються винайти нові ліки, здатні допомогти в лікуванні атопічного дерматиту в дітей та дорослих.
Природні методи лікування атопічного дерматиту
До природніх методів боротьби з атопічним дерматитом належать болотяні ванни, припарки з висівок, сіль із мертвого моря, конопляна олія та торф. Рекомендовано перебування на морі та дотримання основних правил щоденної гігієни.
Інші поради щодо боротьби з атопічним дерматитом
Перебування на морі
Морська вода має благотворний вплив на атопічний дерматит. В ідеалі, відпочинок на морі мав би тривати чотирнадцять днів, щоб атопічна шкіра звикла до морської води. Перебуваючи на морі не забувайте про захист від сонця. Вам допоможе крем для засмаги для дітей з атопічним дерматитом. Крем забезпечує шкірі максимально делікатний догляд.
Основні правила для людей з атопічним дерматитом
- Регулярно підстригайте нігті. Довгі нігті можуть роздряпати шкіру під час чухання, призвівши до інфікування.
- Уникайте пилюки та кліщів, які можуть ховатися в килимах, матрацах або шторах. Регулярно провітрюйте приміщення.
- Не використовуйте синтетичні тканини та постіль — від них шкіра пітніє та свербить. Краще обирайте натуральні матеріали, наприклад бавовну.
- Користуйтеся делікатними пральними засобами, уникайте ополіскувачів і кондиціонерів для білизни.
- Уникайте прямого сонячного проміння в період з 11 до 16 години. Перед виходом на сонце скористайтесь засобом із високим захисним фактором.
- Варто обмежити споживання молочної продукції, горіхів і морепродуктів, адже вони можуть призвести до загострення хвороби.
- Уникайте цигаркового та сигарного диму, а також алкоголю.
- Достатньо спіть і намагайтесь уникати стресу.