Перейти до основного вмісту

Пігментні плями

Можливо, ви помічали на шкірі невеликі плями, трохи темніші від тону вашої шкіри. Скоріше за все, це гіперпігментація, тобто пігментні, старечі або сонячні плями. Хочете дізнатися, чому вони з'являються та як їх позбутися?

Як з'являються пігментні плями?

Появу пігментних плям спричиняє високий рівень меланіну — природнього пігменту, завдяки якому волосся, очі та шкіра мають колір. Надлишок меланіну може бути зумовлений кількома факторами:

 • тривале перебування на сонці без використання засобів із SPF;
 • гормональні зміни: пігментні плями часто з'являються в жінок, коли вони приймають гормональні контрацептивні засоби, під час вагітності або в період менопаузи;
 • вік: із віком кількість меланоцитів зменшується, але водночас збільшується їхня активність і об'єм;
 • запалення шкіри та поранення можуть спричини виділення меланіну;
 • деякі ліки (наприклад антибіотики) і трави (наприклад звіробій).
 • За причинами виникнення розрізняють кілька основних типів пігментних плям.

весь текст скритий текст

Типи пігментних плям

Хлоазма

Рідкісний і зазвичай нешкідливий тип гіперпігментації — хлоазма. Найчастіше з'являється на щоках, носі або над верхньою губою. Найчастіше від неї страждають жінки, оскільки утворення цього виду плям зумовлюють гормони, а точніше зміна рівня гормонів, що впливає на кількість меланіну.

Хлоазма з'являється приблизно в 15 % вагітних жінок, тому часто цей тим пігментних плям називають «маскою вагітних». Крім вагітних жінок на цей тип пігментації страждають жінки, які вживають пероральні гормональні контрацептиви. Хорошою новиною є те, що хлоазма може зникнути сама собою після пологів або після зниження рівня естрогену.

Старечі плями та плями від сонця

Здебільшого до їх виникнення призводить перебування на сонці, а тому найчастіше їх можна помітити на ділянках, які переважно не захищені від дії сонячного проміння. Пігменті плями можна побачити на обличчі, шиї, зоні декольте або руках. Це нешкідливий тип пігментації. Вплив на появу темніших плям має вік і колір шкіри. У людей із темнішою шкірою пігментні плями з'являються частіше ніж у людей зі світлішою шкірою, адже рівень меланіну в їхньому організмі значно менший.

весь текст скритий текст

Післязапальні пігментні плями

Цей тип гіперпігментації, відомий також як PIH (Post Inflammatory Hyperpigmetation), виникає в результаті запалення чи поранення. Післязапальна гіперпігментація часто з'являється після акне.

Коли у шкірі виникає запальний процес, виділяється меланін і надлишок пігменту спричиняє гіперпігментацію. На шкірі залишаються плоскі рожеві, червоні або коричневі плями. Сонячне проміння зазвичай не викликає післязапальну пігментацію, але може погіршити її прояви. Тому слід уникати прямого сонячного проміння та дотримуватися правил, які допоможуть не погіршувати стан післязапальних плям. Крім обмеження перебування на сонці спробуйте й інші методи виведення пігментних плям на обличчі.

Пігментні плями та їх профілактика

На інтенсивність пігментних плям впливає сонячне проміння. Саме тому належний захист від сонця допоможе знизити ймовірність їх появи.

 • Користуйтеся якісним кремом для засмаги, обмежте час перебування на сонці.
 • Не забувайте, що сонячне проміння потрапляє на вас не лише тоді, коли ви засмагаєте. Тому регулярно користуйтесь кремом для обличчя з SPF і тональним кремом з SPF, які запобігатимуть появі пігментних плям на обличчі.

весь текст скритий текст

Як позбутися пігментних плям

Метод виведення пігментних плям залежить від їхнього розміру й інтенсивності забарвлення. У боротьбі з пігментними плямами можна спробувати спеціальні косметичні засоби від пігментних плям, професійне лікування або ж народну медицину.

Косметичні засоби від пігментних плям

 • Зі світлішими пігментними плямами добре впорається інтенсивна сироватка або відбілювальний крем проти пігментних плям.
 • Ефективний також хімічний пілінг, який глибоко відновлює шкіру, видаляючи відмерлі клітини. Процедуру можна здійснити в дерматолога або ж спробувати делікатний хімічний пілінгу домашніх умовах.

Лікування пігментних плям

Якщо косметичні засоби від пігментних плям не допомагають, зверніться до лікаря-дерматолога.

 • Лазерна терапія має подібні до хімічного пілінгу властивості, але є більш точною. Дерматологи зосереджуються на конкретній ділянці з пігментними плямами та видаляють їх за допомогою високоенергетичного світла.
 • Гідрохінон — це ліки, що сприяють зменшенню пігментації. Однак вони можуть спричинити подразнення шкіри, а в деяких випадках і післязапальну гіперпігментацію. Тому їх варто приймати лише протягом обмеженого періоду часу.

Як вивести пігментні плями: «бабусині поради»

Лікування пігментних плям інколи необов'язкове. Якщо ви маєте відчуття, що вони роблять вас некрасивими, спробуйте народні методи виведення пігментних плям.

 • Сік лимона (1 чайну ложку) змішайте з чайною ложкою меду та білого йогурту. Маску нанесіть на шкіру, залиште на 15 хвилин, а тоді ретельно змийте.
 • Куркуму (½ чайної ложки) змішайте зі склянкою свіжих вершків і нанесіть на пігментні плями на обличчі. Залиште на 15 хвилин, потім змийте.
 • Мигдалеву олійку змішайте з медом і перетертим мигдалем, нанесіть на обличчя та залиште на одну годину, потім змийте. Або ж можете нанести мигдалеву олійку перед сном та залишити її на ніч.

весь текст скритий текст

Як замаскувати пігментні плями

Вам не вдалось позбутися пігментних плям на обличчі? Або ж ви тільки почали користуватися відбілювальним кремом проти пігментних плям, і результати поки незначні? Замаскуйте плями коректором або маскувальним тональним кремом, який вирівняє тон вашої шкіри та подарує вам впевненість у собі!