Насолоджуйтеся сонячними днями без турбот! Теплі сонячні промені підтримують вироблення в організмі вітаміну D й позитивно впливають на наш настрій. Проте надмірне перебування на сонці може неприємно позначитись на здоров’ї та красі нашої шкіри. Дізнайтеся, чого потребує ваша шкіра під час перебування на сонці, і знайдіть найкращий сонцезахисний крем на Notino!
Чому важливо захищати шкіру
Чи знали ви, що наша шкіра довго пам’ятає кожен опік? Регулярний вплив ультрафіолетового випромінювання на нашу шкіру, кожен опік і кожне подразнення від сонця можуть проявитися на шкірі навіть через кілька десятиліть. Хоча наша імунна система намагається відновлювати чи нищити пошкоджені клітини, її здатність обмежена й послаблюється з роками, що може підвищити ризик виникнення раку шкіри.
Небезпечне УФ-випромінювання при цьому спричиняє не тільки опіки, а й передчасне старіння шкіри, виникнення зморшок, втрату еластичності та утворення пігментних плям.
ПОРАДА: Захищайте шкіру від сонячних променів не тільки влітку, а й упродовж усього року, навіть якщо зараз на вулиці хмарно або ви перебуваєте в тіні. Шкідливе випромінювання проникає крізь хмари, скло, і на додачу ще й відбивається від снігу.
Що породжує УФА та УФБ-випромінювання
Сонце породжує ультрафіолетове випромінювання, яке шкодить нашій шкірі, очам і волоссю. Ми розрізняємо два види шкідливого УФ-випромінювання, що потрапляє на поверхню землі, а отже, і на нашу шкіру.
- УФА-випромінювання (А означає «aging», тобто «старіння») становить приблизно 95 % УФ-випромінювання сонця. УФА-випромінювання проникає дуже глибоко в шкіру і є основною причиною старіння шкіри. Ба більше, воно потрапляє на поверхню землі впродовж усього року, навіть якщо йде дощ або на вулиці хмарно.
- УФБ-випромінювання (Б означає «burning», тобто «опіки») становить близько 5 % випромінювання та проникає в епідермальний шар шкіри й пошкоджує його. Хоча цей тип випромінювання стимулює вироблення меланіну, який відповідає за засмагу, він також відповідає і за опіки шкіри.
Що таке SPF
Сонцезахисний фактор або SPF (Sun Protection Factor) визначає, як довго сонцезахисний крем захищатиме шкіру від УФБ-випромінювання. Чим вище значення SPF, тим довше шкіра захищена від почервоніння та опіків. Наприклад, якщо ваша шкіра легко згорає на сонці за 10 хвилин, сонцезахисний крем із SPF 30 може продовжити цей час до 30 разів, тобто до 300 хвилин. Однак кінцевий час залежить ще й від вашого фототипу, географічної широти й правильності нанесення сонцезахисного крему.
- SPF 15 фільтрує десь 93 % УФБ-випромінювання.
- SPF 30 допомагає відфільтрувати близько 97 % УФБ-променів.
- SPF 50 фільтрує до 98 % УФБ- випромінювання.
Як вибрати сонцезахисний крем
Вагаєтесь із вибором сонцезахисного крему для моря, на дачу або в гори? Креми для засмаги відрізняються фактором захисту SPF, здатністю захищати від обидвох видів УФ-випромінювання, консистенцією, складом і способом застосування. Та перш ніж почати вибирати найкращий крем для засмаги, визначте свій фототип, тобто як ваша шкіра реагує на сонце.
Існує 6 основних фототипів:
- Фототип 1 характеризується дуже світлою шкірою, рудим або білявим волоссям і веснянками. Для цього фототипу підходить крем для засмаги 50+, оскільки така шкіра зазвичай згорає, червоніє, неприємно лущиться і не коричневіє від сонця. Природного захисту шкіри з фототипом 1 вистачить всього на 5-10 хвилин.
- Фототип 2 — світла або бліда шкіра з веснянками, очі зазвичай блакитні, сірі або зелені, а волосся світле. На сонці швидко з’являються веснянки, шкіра легко згорає, лущиться і виглядає радше червоною, ніж коричневою. Для такої шкіри підійде сонцезахисний крем 50+, а після появи першої засмаги захист можна знизити до SPF 30. Природного захисту шкіри цього фототипу вистачить всього на 10-20 хвилин.
- Фототип 3 — це світло-смаглява шкіра, зазвичай карі очі та світло-каштанове або темне волосся. Люди цього типу засмагають дуже добре, опіки шкіри є винятками, можуть з’являтися веснянки, шкіра коричневіє природним шляхом. Для такого типу підходять сонцезахисні креми SPF 30 і SPF 50. Шкіра цього фототипу здатна сама захистити себе від сонячного випромінювання протягом 15-20 хвилин.
- Фототип 4 — світло-смаглява або темна шкіра й темні очі. Люди цього типу практично не згорають, їхня шкіра швидко темнішає. Проте навіть у цьому випадку ми рекомендуємо захищати шкіру від шкідливого випромінювання сонцезахисними кремами SPF 30. Власних захисних ресурсів шкіри вистачає на 25-35 хвилин.
- Фототип 5 характеризується темно-коричневою або чорною шкірою і темними очима. Природний колір волосся – від темно-коричневого до чорного. На шкірі цього типу зазвичай не утворюються веснянки, шкіра красиво темнішає після прийняття сонячних ванн і майже не страждає від опіків. Попри це, ми рекомендуємо захищати таку шкіру сонцезахисними кремами із SPF-фактором не менше 15.
- Фототип 6 — дуже темна або чорна шкіра, очі та волосся. На шкірі не утворюються веснянки, шкіра відмінно темнішає і не згорає. Незважаючи на це, ми рекомендуємо використовувати сонцезахисний крем.
ПОРАДА: Навіть якщо у вас 5-6 фототип і ви просто нездатні згоріти, завжди вибирайте вищий фактор захисту, що дозволить знизити ризик пошкодження шкіри до мінімуму.
Як вибрати SPF-фактор?
Належний фактор захисту вибирайте відповідно до вашого фототипу, а також відповідно до того, яку сонцезахисну косметику ви будете використовувати.
- Для звичайного щоденного нанесення в м’якому кліматі достатньо засобів із низьким захистом, улітку підвищіть його до SPF 30. Для фототипів 1 і 2 ми рекомендуємо сонцезахисний крем 50.
- У горах і на морі завжди віддавайте перевагу високому фактору захисту (SPF 30 – 50+). В екваторіальних країнах завжди обирайте SPF 50+!
Види сонцезахисних засобів за консистенцією
Ознайомтеся з нашим широким вибором молочка, кремів та олій для засмаги, а також багатьма іншими засобами:
- Креми та молочко для засмаги ідеально підходять для нормальної та сухої шкіри. Вони мають приємну консистенцію і добре всотуються, проте вимагають рівномірного нанесення. Загалом, креми зазвичай дещо густіші, ніж молочко для засмаги.
- Завдяки простоті застосування дуже популярними є спреї для засмаги. На ринку ви знайдете креми та олії для засмаги у формі спрею.
- Легка й непомітна емульсія для засмаги із SPF супершвидко наноситься, добре всотується і не залишає липкої плівки на шкірі. Ба більше, вона приємно освіжає в найспекотніші дні.
- Олії для засмаги часто випускають у формі т. зв. сухої олії, яка не залишає відчуття жирності на шкірі, добре розподіляється та всотується. Олії для засмаги також забезпечують ідеальне живлення шкіри й зберігають її пружною. Популярними є малинові, кокосові й морквяні олії для засмаги, але через низький рівень SPF вони більше підходять людям із фототипом 4 і вище.
- Масло для засмаги чудово підходить для сухої шкіри, глибоко живить її та утримує в ній вологу.
- Емульсії та флюїди для засмаги мають легку консистенцію і нежирний склад. Вони ідеально підходять для повсякденного використання і, як і некомедогенні сонцезахисні креми, підходять для жирної та змішаної шкіри, а також для занять спортом.
- Гелі для засмаги мають відмінну всотуваність, не залишають жирних слідів і навіть приємно охолоджують. Вони підходять для жирного типу шкіри, а також як захист під час занять спортом.
- Рол-они для засмаги — це, власне, молочко для засмаги з кульковим аплікатором, що полегшує його застосування. Вони доступні в практичній упаковці, яка легко поміщається в сумочку.
- Сонцезахисний крем у стіку ідеально підходить для швидкого нанесення на ніс, обличчя, вуха та інші частини тіла в будь-який час доби, не забруднюючи руки.
- Декоративну косметика з SPF, як-от пудру, BB-крем та тональний крем із SPF, можна використовувати як доповнення до крему із захисним фактором.
ПОРАДА: У сонячні дні захист волосся від сонця забезпечать спеціальні засоби з УФ-фільтрами, які захищають красу й колір ваших кучерів, а також забезпечують їм необхідне зволоження та живлення.
Спеціальний сонцезахисний крем для обличчя
Щоб захистити ніжну шкіру обличчя, краще за все обрати спеціальний сонцезахисний крем для обличчя. Обираючи його, орієнтуйтеся на свій тип шкіри або проблему зі шкірою, яка вас турбує (існують, наприклад, сонцезахисні креми проти пігментних плям, зморшок або акне). У холодні дні вас також захистить крем для шкіри з SPF. На літо, своєю чергою, обирайте сонцезахисний крем із високим фактором захисту.
ПОРАДА: Придбайте сонцезахисну емульсію для обличчя і влітку весь час носіть її із собою. Наносити її можна будь-коли протягом дня, навіть поверх макіяжу!
Сонцезахисні креми широкого спектру дії
Креми широкого спектру дії (Broad Spectrum) захищають шкіру від УФА й УФБ-випромінювання одночасно. Ви впізнаєте їх завдяки маркуванню PA (Protection grade of UVA) на упаковці продукту.
Натуральні креми для засмаги
Якщо ви віддаєте перевагу натуральній косметиці, зробить свій вибір на користь натуральних сонцезахисних кремів. Вони працюють передусім на основі фізичних фільтрів, які ефективно захищають від УФБ-променів.
ПОРАДА: Якщо у вас дуже чутлива, суха або атопічна шкіра, ви можете спробувати спеціальний сонцезахисний крем для людей, що страждають на атопію. Він дбайливий до шкіри й ніжно зволожує її.
Хімічні vs. мінеральні фільтри в кремах для засмаги
Якщо коротко, то захисні фільтри поділяються на хімічні й мінеральні, проте деякі сонцезахисні засоби поєднують ці два типи, щоб досягти найкращого захисту шкіри від шкідливого випромінювання. Чим відрізняються хімічні фільтри від мінеральних?
- У сонцезахисних кремах синтетичні фільтри, які також називаються хімічними фільтрами, мають здатність проникати глибоко в шкіру, де вони ефективно поглинають УФБ-випромінювання, банально перетворюючи його на тепло. Для досягнення найбільшого ефекту ці фільтри повинні достатньо поглинутися шкірою, тому сонцезахисні засоби рекомендується наносити щонайменше за 20 хвилин до виходу на сонце. Хімічні фільтри характеризуються легкою текстурою, безпроблемним нанесенням і не залишають білих плям на шкірі.
- Фізичні фільтри або мінеральні фільтри, як-от оксид цинку або діоксид титану, навпаки, не проникають у шкіру. Мінеральний сонцезахисний крем утворює на поверхні шкіри захисний шар, який відбиває УФБ-випромінювання. На відміну від синтетичних фільтрів, мінеральні сонцезахисні креми діють одразу після нанесення на шкіру.
Дитячі креми для засмаги
Ніжна дитяча шкіра дуже схильна до подразнень і сонячних опіків, тому завжди захищайте дітей достатнім фактором захисту SPF. Сонцезахисний крем для дітей мусить мати SPF від 30 до 50+, делікатний склад і легку текстуру, яка добре розподіляється і швидко всотується. Зазвичай дитячий сонцезахисний крем після нанесення залишає невеликі білі сліди, які служать для візуального контролю ретельного застосування засобу. Для дітей із дуже чутливою шкірою підходить сонцезахисний крем із мінеральним фільтром. Він напрочуд ніжний і діє відразу після нанесення.
Сонцезахисний крем для немовляти вибирайте із SPF 50+ і найделікатнішою формулою. Пам’ятайте, що слід звести до мінімуму перебування дітей віком до 3 років під прямими сонячними променями, оскільки дитяча шкіра в цьому віці дійсно вразлива. У цьому питанні як ніколи важливо наносити сонцезахисний крем, навіть коли дитина перебуває в тіні.
ПОРАДА: Крім якісного дитячого сонцезахисного крему, надягніть дитині кепку або легенький дитячий капелюшок і не забудьте про дитячі сонцезахисні окуляри з УФ-фільтрами.
Як застосовувати сонцезахисний крем
Креми для засмаги ефективні, лише якщо вони застосовуються правильно, регулярно і в достатній кількості. Що потрібно зробити?
- Нанесіть сонцезахисну косметику з SPF-фактором на обличчя, шию та зону декольте, а також інші частини тіла приблизно за 20 хвилин до виходу на сонце, щоб косметика встигла достатньо всотатися в шкіру.
- Крем для засмаги наносьте на обличчя лише після нанесення зволожувального крему й дайте йому всотатися перед нанесенням тонального крему.
- Під час приймання сонячних ванн креми з SPF-фактором слід повторно наносити щонайменше кожні 2-3 години, а також після тривалого перебування у воді або потовиділення (це стосується і водостійких кремів для засмаги).
ПОРАДА: Після кожного приймання сонячних ванн забезпечте шкірі необхідне зволоження, заспокоєння та живлення за допомогою якісних кремів після засмаги.
Більше порад щодо здорового засмагання
- Якщо ви збираєтеся засмагати, почніть із підготовки шкіри за кілька тижнів до цього. Вживайте провітамін А, який також називається бета-каротин. Він сприяє красивій і тривалій засмазі.
- Завжди захищайте свою шкіру. Навіть у тіні або в похмуру погоду.
- Під час засмагання не використовуйте дезодоранти, антиперспіранти та парфуми.
- Забезпечте собі достатній питний режим, який зволожить шкіру зсередини.
- Намагайтесь уникати сонячних ванн у період між 11:00 і 15:00, коли сонце найактивніше.
- Підлаштуйте тривалість перебування на сонці до свого фототипу. При цьому перебувайте під прямими сонячними променями не більше 4 годин.
- Великої обережності потребує засмагання під час вагітності. У цьому випадку краще уникати цілеспрямованого приймання сонячних ванн й обов’язково використовувати сонцезахисні креми 50+, призначені для чутливої шкіри, або сонцезахисні креми для дітей із високим захисним фактором.
- Звертайте увагу на зміни на шкірі.
ПОРАДА: Якщо ви хочете насолоджуватися золотистим кольором шкіри впродовж усього року, спробуйте якісний засіб для автозасмаги.
Перша допомога при опіках шкіри
- При перших же симптомах опіків шкіри, як-от печіння, свербіж і поколювання, сховайтеся в тіні або одягніться. Безпосереднє почервоніння шкіри може з’явитися пізніше.
- Пийте більше рідини.
- Згорілій шкірі допоможуть холодні компреси. Використайте воду чи охолоджений відвар чорного або зеленого чаю. Підійдуть компреси з білого сиру або йогурту.
- Регулярне приймання душу в теплій воді допоможе заспокоїти шкіру.
- Нанесіть на шкіру відновлювальні засоби, що містять пантенол та інші активні речовини, на кшталт алое вера, вітаміну А або календули лікарської.
- Максимально уникайте сонця, доки стан шкіри не покращиться. На сонці захищайте свою шкіру, надягаючи вільний дихаючий одяг.
- Ніколи не проколюйте пухирі.
- У разі наявності больових відчуттів розгляньте можливість уживання анальгетиків, бажано з протизапальною дією.
- При сильних опіках зверніться за медичною допомогою.
Що допомагає при алергії на сонце?
Сонячна алергія — це надмірна реакція імунної системи на сонце. Дуже часто вона проявляється під час відпустки, коли ми залишаємо помірний пояс і вирушаємо в тропічні країни. Сильне ультрафіолетове випромінювання може викликати кропив’янку й свербіж на відкритих ділянках тіла, а також червоні пухирці, які можуть мокнути. Якщо ви страждаєте від алергії на сонце, рекомендуємо використовувати спеціальний сонцезахисний крем при алергії на сонце, обережно й регулярно засмагати, а також зміцнювати імунітет, що впливає на реакцію шкіри на сонячні промені.
Обожнюєте засмагати, але боїтеся згоріти? Найкращий сонцезахисний крем для обличчя та тіла, вітаміни для засмаги, креми з мінеральними фільтрами, живильні сухі олії для засмаги й прискорювачі засмаги вже чекають на вас на notino.ua.