Акне створює незручності не лише в період статевого дозрівання, але й може з'явитися в будь-якому віці. Прищі є естетичною проблемою, яка ще більше загострюється, якщо вони залишають помітні шрами й червоні або коричневі плями на шкірі (так звана гіперпігментація після акне). Дізнайтеся, як позбутися рубців після акне й активно запобігати їхній появі. Адже профілактика – це завжди найкраще рішення.
Чому утворюються шрами й плями від акне?
Шрами від акне – Рубці від акне виникають внаслідок пошкодження епідермісу з одночасним травмуванням глибших шарів шкіри, часто в результаті необережного вичавлювання й інших спроб позбутися прищів. Це пов'язано з тим, що пошкоджена шкіра не здатна на регенерацію до стану, який був до появи прищів. На місці травми утворюється замісна тканина з колагенових волокон (грануляційна тканина), яка заповнює рану й сприяє загоєнню шкіри. Утім, нова тканина може помітно відрізнятися від навколишньої шкіри після загоєння.
Види шрамів від акне
Для ефективного видалення рубців постакне важливо попередньо оцінити їхній тип, властивості, форму й розмір. За наявності глибоких і великих рубців бажано проконсультуватися з лікарем щодо того, який метод згладжування рубців підійде саме вам. А от помірні рубці й плями після акне можна лікувати самотужки в комфортних домашніх умовах. Які є основні види рубців?
- Атрофічні рубці – це глибокі запалі рубці від прищів, які утворюються, якщо ранка від прища не заживає належним чином або якщо кількість сполучної тканини в цій зоні занадто мала. Цей вид рубцювання нагадує товсті проколи голкою, через що їх ще називають «ice pick» або «слідами льодоруба», і їх досить складно позбутися.
- Гіпертрофічні рубці характеризуються накопиченням шкіри на місці рубцевої тканини. Це викликано утворенням неякісної тканини на місці прища. Вона має іншу текстуру й справляє враження щільнішої за навколишню.
- Келоїдні рубці утворюються, коли гіпертрофований рубець збільшується й поширюється на інші ділянки шкіри. Ці рубці виступають над поверхнею шкіри, на початковому етапі мають червоно-фіолетове забарвлення й можуть поступово зникати. Келоїдні рубці також можуть утворюватися під час загоєння опіків.
Як позбутися рубців на обличчі й тілі?
З приводу лікування рубців варто проконсультуватися з дерматологом, який запропонує найкраще рішення з урахуванням особливостей вашої шкіри. Пам'ятайте, що деякі рубці від акне неможливо видалити повністю, але за допомогою правильного догляду можна значно поліпшити їхній вигляд. Незначні рубці на шкірі з часом можуть стати зовсім непомітними й з ними можна впоратися навіть у домашніх умовах. Загалом лікування рубців від акне слід розпочинати лише після загоєння вугрової висипки.
Естетична дерматологія – лікування рубців і гіперпігментації після акне
Якщо ви страждаєте від дійсно серйозних рубців після акне, рекомендуємо проконсультуватися з дерматологом, щоб визначити відповідний тип лікування. Деякі методи, такі як лікування світлодіодним світлом, ультразвуковою лопаткою або дермаролером, вже доступні для домашнього використання. До найпоширеніших методів видалення рубців після акне в дерматологічному кабінеті належать:
- Хімічний пілінг рубців після акне – це неінвазивний метод, який ефективно розм'якшує рубці й розширені пори та зменшує червоні плями після акне. Активною речовиною хімічного пілінгу зазвичай є гліколева кислота.
- Мікродермабразія допомагає згладити рубці й інші нерівності шкіри, пом'якшити її поверхню й видалити вугрову тканину за допомогою високошвидкісної електричної фрези.
- Кріотерапія – це лікування келоїдних рубців «заморожуванням» шкіри з подальшим введенням кортизону.
- Led-маска або фотонна світлотерапія неінвазивно й безболісно проникає всередину клітин, де різні довжини хвиль (різні кольори світла) стимулюють регенерацію шкіри й зменшують видимість пігментних плям.
Рубці після акне – бабусині рецепти
Роздумуєте, як освітлити плями після акне за допомогою натуральних речовин? Проти слідів від прищів можна спробувати бабусині рецепти. Але пам’ятайте основне правило: інгредієнти завжди слід наносити лише на загоєні ділянки, в жодному разі не на відкриті рани. Мед сприяє пом'якшенню й зволоженню шкіри з рубцями. Гель з алое вера зволожує й злегка освітлює шкіру. Чайне дерево заспокоює шкіру й освітлює плями. А кокосова олія добре підходить для масажу шкіри й інтенсивно її зволожує.