Перейти до основного вмісту

Проєкт MAKE SPF YOUR BFF: UVA- та UVB-випромінювання: яке з них шкідливіше?

17.05.2023

Iva Davies

Читання на 3 хвилини

У минулій частині нашого проєкту MAKE SPF YOUR BFF ми розповідали, чому варто наносити крем із захисним фактором SPF щоранку (і навіть протягом дня). Цього разу ми зосередимося на тому, що таке УФ-промені, як вони діють і як впливають на нашу шкіру.

Що таке УФ-випромінювання

Ультрафіолетові (UltraViolet) промені – це різновид сонячного випромінювання. Є три види: UVA, UVB та UVC. На щастя, нам не загрожують UVC-промені, оскільки їх затримує озоновий шар в атмосфері. Однак UVA- та UVB-промені – доволі проблемна парочка.

Вони можуть пошкодити шкіру, очі й імунну систему, спричинити сонячні опіки, рак шкіри й інші проблеми зі здоров'ям. Тому, хоч вони й необхідні для життя, краще убезпечити себе за допомогою якісних кремів для обличчя з SPF широкого спектра, які захищають і від UVA-, і від UVB-променів. Ви можете відрізнити їх за написом broad spectrum або UVB/UVA, або фактор SPF/PA+. Найкраще вибирати захисні креми PA+++ або PA++++.

Що означають рівні PA:

  • PA+ = низький рівень захисту від UVA-випромінювання;
  • PA++ = середній рівень захисту від UVA-випромінювання;
  • PA+++ = високий рівень захисту від UVA-випромінювання;
  • PA++++ = надзвичайно високий рівень захисту від UVA-випромінювання.

UVA-випромінювання

UVA-промені складають близько дев'яноста п'яти відсотків сонячного світла, яке ми отримуємо щодня. Так, щодня. UVA-промені завжди з нами. Навіть якщо хмарно, йде дощ або ви не бачите навіть свого носа через туман. Вони з легкістю проникають крізь скло. Оскільки як слід сховатися від них все одно не вдасться, налиймо собі доброго вина й розберімося, яку небезпеку несуть ці промені.

Підказка криється вже в самій абревіатурі uvA. A – це ageing. Тобто старіння. UVA-промені проникають у шкіру глибше, ніж UVB-промені, пошкоджуючи колагенові волокна й призводячи до передчасного старіння шкіри та тіла. Ви можете розраховувати на швидку появу зморшок і пігментних плям. Вони також можуть спричинити алергію на сонце й призвести до раку шкіри.

Тож так, якщо ви захистите своє обличчя й тіло від цих променів, то будете (майже) вічно молодими.

Найкращі захисні креми для обличчя широкого спектра дії

UVB-випромінювання

UVB-промені коротші, ніж UVA-промені, й не проникають так глибоко в шкіру. Вони також не проникають крізь хмари або скло, тому в похмуру погоду ви будете в безпеці. Тож яку шкоду вони можуть заподіяти? Знову шукаємо підказку в абревіатурі. B – це burning. Тобто сонячні опіки. UVB-промені безпосередні винуватці почервонінь, сонячних опіків та інших змін на поверхні шкіри. Вони так само можуть призвести до раку шкіри.

UVB-промені найсильніші поблизу екватора. У нашій північній півкулі вони найбільш інтенсивні з квітня по жовтень, тому в цей період важливо користуватися додатковим захистом між 10 годиною ранку й 16 годиною після обіду. Чим вище ми відносно рівня моря, тим сильніше UVB-випромінювання, тому лижникам і туристам у високогірних районах також не варто забувати наносити крем для обличчя. Сніг, пісок і вода додатково відбивають УФ-промені, тому в таких умовах дуже важливо використовувати спеціальні креми із захисним фактором SPF

Найкращі креми для тіла широкого спектра дії

Тепер ви знаєте, чому не можна висовувати ніс надвір без сонцезахисного крему. А в наступній частині нашого проєкту MAKE SPF YOUR BFF ми розглянемо різницю між хімічними й фізичними фільтрами.