Сонячний опік, супроводжуваний почервонінням шкіри, неприємним свербінням або пухирями – це те, чого ми всі хотіли б уникнути, але іноді це трапляється майже з кожним із нас. Спалити шкіру на сонці можна будь-де – на городі, біля моря або навіть у горах. Ми знаємо, що допомагає проти сонячних опіків і як краще уникнути їх у майбутньому.
3 ступені сонячних опіків
- Легкий сонячний опік шкіри: проявляється незначним почервонінням, свербінням і дискомфортом. Шкіра стає гарячою і чутливою.
- Опік середньої тяжкості: крім почервоніння та дискомфорту, з’являються пухирі від сонячних опіків. Шкіра часто тріскається і лущиться.
- Важкий сонячний опік: украй сильні опіки шкіри від сонця супроводжуються нестерпним болем, пухирями, що охоплюють великі ділянки тіла, й такими симптомами, як нудота, головний біль, висока температура й лихоманка.
Сонячні опіки запам’ятовуються шкірою і можуть спричинити незворотні ушкодження. Повторні сонячні опіки не лише призводять до передчасного старіння шкіри, а й підвищують ризик розвитку її раку.
Чим лікувати опіки від сонця
Як обробляти спалену сонцем шкіру? Ось кілька корисних порад, які допоможуть упоратися з жаром, болем і свербежем.
- Охолодіть шкіру: перша допомога після сонячних опіків – охолодження шкіри. Прикладіть холодний компрес до уражених ділянок або прийміть теплий душ. Також можна розпилити на шкіру термальну воду. Краще уникати занадто холодної або крижаної води, щоб не викликати подальшого шоку шкіри.
- Пийте більше води: переконайтеся, що ви отримуєте достатню кількість рідини, адже обгоріла на сонці шкіра може спричиняти зневоднення. Пийте щонайменше два літри води на день.
- Не допускайте розчісування: навіть якщо шкіра свербить і починає лущитися, не розчісуйте її. Ви ще більше подразните її та порушите процес регенерації.
- Не проколюйте й не здирайте пухирці, які спричинив сонячний опік: пухирі захищають чутливу нову шкіру під ними й допомагають запобігти інфікуванню. Щойно новий шар шкіри достатньо сформується, відмерла шкіра відпаде сама природним чином.
- Змащуйте шкіру: якісні креми допоможуть зняти жар і свербіж шкіри після сонячного опіку. Легке молочко, гелі й пінки з високим вмістом води допоможуть вам вийти з найгіршого становища. Занадто густий і жирний крем може перешкоджати охолодженню шкіри й не давати їй «дихати».
- Подбайте про шкіру голови: спалена сонцем шкіра голови може завдавати справжніх страждань. Покладіть на неї прохолодний компрес або нанесіть заспокійливий гель. Поки шкіра голови не загоїться, за можливості уникайте термічного стайлінгу – жодних фенів, щипців для завивання або випрямлячів. Не використовуйте шампунь проти лупи, натомість оберіть м’який шампунь для немовлят.
- Не піддавайте шкіру впливу сонячних променів: захищайте шкіру від сонячних променів до повного загоєння опіку. Якщо це неможливо, надягайте капелюх із широкими крисами, одяг із довгим рукавом і наносьте сонцезахисний крем із високим SPF.
- Додайте у свій раціон більше білків: білки сприяють оновленню клітин, тож під час сонячних опіків це допоможе регенерації шкіри.
- Висипайтеся: сон має надважливе значення для відновлення організму, включно з регенерацією шкіри. Переконайтеся, що ви достатньо відпочиваєте.
- Скоротіть час приймання ванни або душу до мінімуму й уникайте гарячої води, яка пересушує шкіру. Одразу після купання наносьте на спалену шкіру крем, щоб зменшити ймовірність лущення.
Як запобігти лущенню шкіри після сонячного опіку?
Якщо шкіра обгоріла, існує велика ймовірність того, що вона почне лущитися – це просто частина природного процесу оновлення шкіри. Але якщо ви будете дотримуватися вищезазначених порад, то зможете мінімізувати шкоду.
Які косметичні засоби найкраще допомагають від сонячних опіків?
Відновлення шкіри після сонячних опіків можна прискорити за допомогою правильної косметики. Вона принесе полегшення, якого потребує ваша шкіра. Спробуйте:
- Гелі й бальзами від сонячних опіків: заспокійливі гелі чудово допомагають у разі укусів комах, кропив’янки й сонячних опіків. Вони охолоджують шкіру й запобігають свербінню.
- Крем від сонячних опіків: зазвичай дезінфікує обпечену ділянку й прискорює загоєння.
- Відновлювальні креми: делікатні й заспокійливі відновлювальні креми допомагають від багатьох проблем зі шкірою, і сонячні опіки не є винятком. Вони заспокоюють і відновлюють шкіру, а також допомагають проти свербежу.
- Засоби після засмагання: підходять у разі сонячних опіків легкого ступеня. Ці продукти відновлюють, зволожують і заспокоюють. Деякі з них також містять інгредієнти, що сприяють посиленню засмаги на шкірі.
- Конопляна мазь від сонячних опіків: багата на поживні речовини, що інтенсивно зволожують і заспокоюють шкіру.
Найкращі креми після засмаги
Шукайте в складі косметичних продуктів інгредієнти, які найкраще допоможуть спаленій сонцем шкірі:
- Алое вера проти сонячних опіків: використовуйте свій улюблений гель з алое вера, щоб заспокоїти, охолодити й освіжити шкіру. Якщо у вас вдома є алое в горщику, можна відрізати кілька листочків і протерти ними шкіру, або ж зробити з напівпрозорої м’якоті пасту й нанести її на шкіру як заспокійливу маску.
- Пантенол від сонячних опіків: пантенол, також відомий як вітамін B5, є складником із потужними відновлювальними властивостями. Він миттєво заспокоює спалену шкіру, знімає печіння і неприємний свербіж.
- Гіалуронова кислота: інтенсивно зволожує шкіру й утримує в ній вологу, сприяючи таким чином її регенерації.
- Календула лікарська: календула знімає набряки й допомагає відновленню тканин шкіри.
Алое вера від сонячних опіків
Що робити, якщо ви отримали опіки від сонця: народні методи від сонячних опіків
Іноді поради наших бабусь стають у пригоді як перша допомога від сонячних опіків, коли під рукою немає спеціальних косметичних засобів. Народна медицина радить звернутися до вмісту вашої кухонної шафи чи холодильника. Спробуйте, наприклад:
- Білий йогурт: нанесіть його як маску на спалену шкіру й залиште приблизно на 15 хвилин. Лактобактерії в йогурті заспокоюють подразнену шкіру, сприяючи її зволоженню. Схожий ефект має сметана або білий сир.
- Чайний пакетик: спробуйте покласти холодний вологий чайний пакетик на кілька хвилин на обгоріле обличчя. Таніни чаю мають здатність знімати почервоніння і заспокоювати подразнення.
- Вівсяна ванна: спалена сонцем шкіра оцінить і вівсяну ванну. Насипте подрібнені вівсяні пластівці в тканинний мішечок і занурте його в теплу ванну. Ця добавка відмінно заспокоїть шкіру.
Коли звертатися до лікаря?
Якщо у вас з’явився сильний біль, великі пухирі, лихоманка, нудота або інші серйозні симптоми, зверніться до лікаря, який порекомендує вам спеціалізоване лікування і випише ліки за рецептом.
Як уникнути сонячних опіків?
Запорукою успіху є профілактика. Навіть якщо ви любите сонце, завжди пам’ятайте про захист шкіри. Дотримуйтесь наших порад, як уникнути сонячних опіків і безпечно насолоджуватися сонячними променями.
- Використовуйте креми для засмагання: незалежно від того, ви лежите на пляжі, чи просто ненадовго вийшли на вулицю, важливо використовувати крем для засмагання з високим SPF (мінімум SPF 30). Наносьте крем щонайменше за 30 хвилин до виходу на сонце й не забувайте повторно змащуватися кожні дві-три години, особливо після купання або сильного потовиділення.
- Носіть капелюх і захисний одяг: капелюх із широкими крисами захистить вас від сонячних опіків на обличчі й шкірі голови. Повітропроникний одяг із довгими рукавами й штани з легких матеріалів забезпечать вашому тілу потрібний рівень захисту.
- Уникайте перебування на сонці, коли воно в зеніті: сонячні промені найбільш інтенсивні між 11 і 15 годиною. За можливості постарайтеся провести цей час у тіні.
- Носіть сонцезахисні окуляри: не забувайте про очі й чутливу зону навколо них. Сонцезахисні окуляри з УФ-захистом оберігають очі від шкідливого ультрафіолетового випромінювання.
- Не забувайте про водний баланс: достатнє пиття також має важливе значення для здоров’я шкіри. Вода допомагає підтримувати пружність шкіри й робить її стійкішою до пошкоджень, спричинених сонцем.
- Будьте обережні біля води та на снігу: вода й сніг відбивають сонячні промені та збільшують ризик сонячних опіків. Не забувайте мастити себе кремами в горах навіть узимку.
- Захищайте чутливі ділянки від сонця: вуха, ніс, губи, плечі й шкіра голови надзвичайно чутливі до сонячних опіків. Тому дбайте про них особливо ретельно. Бальзам для губ із SPF чудово захистить ваші губи.
Захищайте свою шкіру, й у такий спосіб ви уникнете неприємностей. А якщо ваша спина, плечі або обличчя все ж таки спеклися на сонці, ви вже знаєте, що допомагає від сонячних опіків.