Перейти до основного вмісту

Догляд за дитячими зубами

Вважаєте, що молочні зуби все-одно випадуть і тому ваша дитина якось обійдеться без належної гігієни ротової порожнини? Ви помиляєтесь! Ви, батьки, відповідаєте за стан зубів ваших дітей, тому не варто недооцінювати догляд за ними. Те, чого ваші діти навчаться в дитинстві, згодом заощадить їм чималі гроші.
 
Тимчасовим зубам доводиться багато з чим упоратися. Вони кусають, жують, відіграють важливу роль у розвитку мовлення й формуванні гарного прикусу. Не кажучи вже про те, що ніхто не хоче, щоб його дитина мала усмішку з фільмів жахів у вигляді почорнілих пеньків.
 
Перший зуб, що прорізався, —це велика подія. Але, на жаль, часто йому передують безсонні ночі, сповнені дитячого (а часом і вашого) плачу. Адже прорізування зубів — дійсно болісний процес. Однак сьогодні існує можливість втамувати біль малечі за допомогою різних допоміжних засобів. Це може бути, наприклад, олійка для ясен, охолоджувальний гель або прорізувач. Чудовою ідеєю буде покласти прорізувач на кілька годин у холодильник або морозильну камеру. 

Карієс — це найпоширеніша інфекція

За першими зубками однозначно варто ретельно доглядати. Чи знаєте ви, що карієс є найпоширенішим інфекційним захворюванням? Він навантажує імунну систему й загрожує сусіднім зубам. Чистий зуб — це здоровий зуб, який не псується. А профілактика набагато дешевша за подальше ортодонтичне лікування.
Як цього досягти? Насправді тут немає нічого складного. Чищення дитячих зубів подібне до чищення зубів дорослого. Тільки засоби адаптовані до віку дитини.
Щойно з'явилися перші зубки, час починати регулярне й ретельне чищення. До двох років можна обійтися зубною щіточкою, що одягається на палець. Щонайпізніше з двох років час обрати якісну зубну щітку та пасту.
Не покладайтеся на випадок при виборі зубної пасти та щітки. Дозвольте малечі самостійно обрати колір і смак. Якщо ви залучите дитину до процесу чищення, вона отримуватиме від цього більше задоволення. Під час догляду за зубами пояснюйте, чому так важливо стежити за їхньою чистотою. Також існують розвивальні іграшки на стоматологічну. тематику.

Щітка й техніка

Купіть дитині щітку з маленькою головкою, прямим зрізом і з максимально м’якими ворсинками. Водночас поки що можна обійтися без міжзубних щіток і ниток. Зазвичай між першими зубами є достатньо місця, тому ви можете почекати з використанням міжзубних помічників, доки у дитини не зміняться зуби.
До 6 років візьміть чищення зубів вашої дитини у свої руки. Зробіть ставку на ретельність і з 6-річного віку ще трішки допомагайте дитині чистити зуби. Якщо це можливо, чистіть зуби разом. Тут також діє правило «краще один раз побачити, ніж сто разів почути.
Неважливо, під яким кутом ви чистите зуби дитині. Головне не тисніть надто сильно. Найкраще робити це круговими рухами. Цю техніку ще називають малюванням сонечок. Більшість їжі зазвичай застрягає на лінії зубів і ясен. Навчіть дитину, що спочатку слід чистити верхні зуби, а потім нижні. Адже не хочеться спочатку ретельно вичистити нижні зуби, а потім «закидати» їх брудом зверху.
Щойно ваша дитина навчиться поводитися з ручною зубною щіткою, ви можете купити їй електричну. Цілком імовірно, що процес чищення нею буде для дитини веселішим.

Зубна паста з фтором чи без?

Нехай у дитини також буде своя паста. Дитячі пасти істотно відрізняються з точки зору вмісту фтору.
Фтор є хорошим помічником у догляді за зубною емаллю, оскільки він зміцнює її та допомагає зменшити швидкість розмноження бактерій. Проблема з фтором для дітей полягає в тому, що діти зазвичай не випльовують зубну пасту (бо вона смачна). Високі дози фтору призводять до флюорозу, який з’являється на зубах у вигляді спочатку білих, а пізніше жовто-коричневих плям. На жаль, вони мають не лише косметичний характер, але й загалом знижують стійкість зубів до карієсу.
Необхідну добову дозу фтору діти відносно легко можуть отримати зі звичайних продуктів харчування. Фтор міститься, передусім, у рибі, крупах, молоці та молочних продуктах, а також волоських горіхах.
Тому, якщо ви обираєте першу зубну пасту для своєї дитини, подумайте, чи захоче вона випльовувати її після чищення.

Хоча би по дві хвилини двічі на день

Дитячу рідину для полоскання ротової порожнини почніть використовувати приблизно у віці п’яти років. Тобто тоді, коли ви будете впевнені, що дитина не проковтне її, а виплюне всю.
Чистіть зуби двічі на день, в ідеалі протягом 2 хвилин. І, оскільки будь-яке урізноманітнення йде на користь, придбайте таймер. Зазвичай це звичайний пісочний годинник, завдяки якому ці критичні 120 секунд пролетять трохи швидше.
І не забувайте регулярно відвідувати стоматолога. Перший раз це слід зробити приблизно у віці 1 року, потім — кожні півроку. Ніколи, запам’ятайте, ніколи не лякайте дитину стоматологом! Візит до нього — не покарання, а невід’ємна частина профілактичного догляду.