Перейти до основного вмісту

ТОП порад від дерматологів: як побороти атопічну екзему?

30.01.2025

Andrea Machajdik

Читання на 6 хвилин

Почервоніння, сухі лусочки, свербіж і болючі тріщинки. Це найпоширеніші прояви непроханого гостя під назвою атопічний дерматит. Як із ними впоратися і жити так, ніби його (майже) не існує?

Що таке атопічна екзема?

Хронічне запалювальне захворювання шкіри, тобто атопічна екзема або атопічний дерматит, може суттєво отруювати життя. Значну роль, безумовно, відіграє генетика. Експерти кажуть, що коли зустрічаються двоє батьків з атопічною екземою, імовірність того, що їхня дитина також матиме це захворювання, становить 60–80 %. Однак на розвиток екземи також впливають ослаблений захисний бар’єр шкіри та реакції на шкідливі речовини з навколишнього середовища.

Атопічна екзема проявляється у немовлят і дітей старшого віку. Проте іноді вона може з’явитися і в дорослих, які до цього її не мали. Основними тригерами є алергени, стрес, невідповідна косметика, а також, наприклад, зміни погоди.

Правильні мазі при сухості шкіри та екземі

Атопічний дерматит має дві фази: фаза загострення та неактивний період, коли шкіра спокійніша й менш реактивна. «Типовими проявами екземи є сухість шкіри, свербіж, лущення і червоні вогнища з нечіткими краями, які можуть з’являтися лише в певних місцях – переважно у ліктьових і колінних западинах, на зап’ястях, кінцівках, тулубі та обличчі. Але не можна виключати їх появу по всьому тілу», – каже кандидат наук, міжнародна наукова співробітниця Американської академії дерматології Яна Герцогова (Jana Třešňák Hercogová).

Іноді атопічну екзему можна сплутати з екстремальною сухістю шкіри. Остання, втім, завжди має тимчасовий характер. Достатньо ретельно зволожувати шкіру – і проблема зникне. З атопічною екземою все набагато складніше.

Що допоможе?

Регулярний делікатний догляд за шкірою тіла та обличчя надзвичайно важливий для атопіків. «В ідеалі варто обмежити купання в гарячій ванні. Краще підійде коротке приймання душу з теплою водою (бл. 3034 °C). Для миття рекомендовано використовувати олію для душу або синдет, який є гарною альтернативою милу. Точно не варто використовувати ароматизоване мило, яке може ще більше подразнити шкіру», – радить дерматологиня Лючія Райська (Lucie Rajská) з клініки «Райська».

За її словами, ідеальним варіантом є щоденне нанесення живильного крему для атопічної та екзематозної шкіри протягом трьох хвилин після душу.

«Від загострень також допомагають безрецептурні препарати, що не містять кортикостероїдів. Чудовим варіантом є, наприклад, концентрат із лінійки Avène Xeracalm AD або лінійка Lipikar від La Roche-Posay»,

- – каже дерматологиня Лючія Райська.

Щоденний догляд для здоровішої шкіри

  1. Найголовніше – зволоження! Або мастити, мастити й ще раз мастити. Щодня після душу, коли шкіра ще волога. На допомогу прийде якісний зволожувальний крем для тіла без вмісту ароматизаторів, який зміцнить захисний бар’єр шкіри.
  2. Навіть миття має свої правила. Приділіть величезну увагу вибору олій та мила. Ідеальними є засоби, розроблені спеціально для чутливої та атопічної шкіри. Стовідсотково уникайте засобів, що містять спирт або сильні хімічні складники. І жодних тривалих ванн.
  3. Одяг може допомогти. Носіть натуральні матеріали, як-от бавовна. Щонайменше це стосується нижніх шарів одягу (білизна, футболка, шкарпетки). Забудьте про тісну синтетичну білизну.
  4. Мінімізуйте тригери. Якщо ви знаєте, що виною всьому є алергени (пилові кліщі, пилок, шерсть тварин або певна їжа), максимально уникайте їх.
  5. Дієта здатна творити дива. Збалансоване харчування може значно зменшити прояви екземи. Включіть у свій раціон продукти, багаті на омега-3 жирні кислоти (риба, фундук, лляна олія), а також антиоксиданти у вигляді фруктів і овочів. І навпаки, уникайте надто гострої їжі, продуктів промислової переробки та алкоголю.
  6. Забезпечте собі максимум комфорту. Ключ до успіху – відсутність стресу (і не лише у випадку екземи).
Косметика, яка допомагає

Познайомтеся з дермокосметикою

Сьогодні дермокосметика – це точно не щось недоступне. Навпаки, вибір брендів та окремих засобів доволі широкий. Що вона вам дасть? Надійне зволоження, інтенсивне живлення та захист від несприятливих зовнішніх впливів, зменшення симптомів екземи, зняття свербежу та загоєння потрісканої шкіри.

Тріо, на яке завжди можна покластися (і за яке ми готові дати голову на відсіч) – це, безсумнівно, спеціальні лінійки для атопічної та сухої шкіри Avène XeraCalm, Bioderma Atoderm та Uriage Xémose.

І, загалом, шукайте у складі лікохалкон – екстракт солодки, який заспокоює шкіру та зменшує почервоніння. А також кераміди, що посилюють бар’єрні властивості шкіри, і натуральні олії, багаті на омега-3 жирні кислоти, які подбають про заспокоєння, живлення та захист.

Коли йти до лікаря?

Якщо безрецептурних засобів недостатньо, знайдіть дерматолога, який підбере правильне точкове лікування. «Також я часто рекомендую своїм пацієнтам регулярне вживання пробіотиків, адже недарма кажуть, що кишківник – це наш другий мозок. Також варто приділити увагу харчуванню. У людей, які страждають на атопічну екзему, вона може загострюватися від багатьох продуктів, тому доцільно їх виключити з раціону», – каже дерматологиня Лючія Райська.

На перебіг атопічної екземи сприятливо впливає відпочинок на морському узбережжі. Солона вода, часте перебування на сонечку та відмова від режиму, притаманному робочим дням, помітно покращують стан шкіри.

«Якщо атопічна екзема не зникає після регулярного змащення шкіри, то для лікування застосовуються препарати для зовнішнього застосування – кортикостероїди короткочасного застосування, засоби без вмісту кортикостероїдів для довгострокового застосування, т. зв. інгібітори кальциневрину, а також світлотерапію. При найважчих формах атопічної екземи застосовують також препарати загальної дії – імуносупресори та сучасні біологічні ліки у формі ін’єкцій і таблеток. Вони доступні в центрах біологічного лікування», – радить головний лікар «Дерматологічної клініки професорки Герцогової» Яна Герцогова.

І хоча повністю вилікувати атопічну екзему неможливо, ви зможете про неї майже забути і в тому випадку, коли вдасться її просто «приспати». Процес пошуку дієвого засобу може бути довгим і виснажливим. Але воно того варте! Не втрачай надії та постійно шукає нові способи максимально полегшити життя з екземою.